Jak nie przeziębić się podczas jazdy konnej?

Chcąc zapewnić sobie maksymalną przyjemność z jazdy na koniu, a dodatkowo zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, trzeba liczyć się z tym, że konieczne będą częste zakupy. Rozpoczynając swoją przygodę z jeździectwem latem, trzeba zaopatrzyć się w wiele akcesoriów, które okazują się zbędne, gdy nadejdzie jesień bądź zima. W chłodniejsze dni ponownie trzeba zainwestować w sprzęt, który będzie chronił jeźdźca przed utratą zdrowia.

Właściwości zimowych kurtek jeździeckich

wodoodporna kurtka zimowa jeździecka męskaMyśląc o komforcie termicznym, pierwszą decyzją zazwyczaj jest zakup odpowiedniej kurtki. To bardzo dobry krok, gdyż odzież będzie chroniła jeźdźca przed niskimi temperaturami oraz wiatrem. Nie należy wybierać jednak pierwszej lepszej kurtki, którą mogłoby się ubrać na spacer. Do jazdy konnej przygotowywane są specjalne ubrania, których cena nie różni się znacznie od tych zwyczajnych. Kurtki dedykowane jeźdźcom są znacznie chudsze od tych puchowych, jednak nie znaczy to, że ich właściwości są mniejsze. Taka zimowa odzież sportowa jest dosyć lekka, a do tego nie ogranicza widoczności i mobilności jeźdźcowi. Co więcej, kurtka charakteryzuje się właściwościami wodoodpornymi – jest to zatem idealny wybór na jesienne i zimowe przejażdżki, z tego względu, że zarówno deszcz, jak i padający śnieg nie sprawi, że ubranie jeźdźca przemoknie. Wodoodporna kurtka zimowa jeździecka męska oraz damska skutecznie chroni przed wiatrem, a dzięki wysokiemu kołnierzowi, można również właściwie zabezpieczyć szyję. Odzież ma też właściwości oddychające, przez co zmniejsza potliwość organizmu, a tym samym niweluje ryzyko zachorowania przez nagłe oziębienie rozgrzanego ciała. Kurtki jeździeckie są przede wszystkim wygodne – w żaden sposób nie uwierają, a wykończone od wewnątrz przyjemnym w dotyku materiałem dodatkowo poprawiają wygodę jazdy. Jest to ważne, gdyż nawet podczas kilku godzinnych treningów dziennie nie powinno odczuwać się dyskomfortu, gdyż może to zniechęcać do dalszej jazdy zarówno osobę siedzącą w siodle, jak i samo zwierzę.

Kurtka jest niezbędnym asortymentem, w który powinien zaopatrzyć się jeździec w chłodniejsze dni. Nie jest jednak jedyną odzieżą, która uchroni go przed przeziębieniem. Jeżdżąc konno zimą, należy kupić również czapkę, rękawiczki oraz odpowiednie buty jeździeckie na niższe temperatury. Warto przejrzeć również dostępne w sklepach wyposażenie dla koni, by również im zapewnić właściwy komfort termiczny. Mając dedykowany sprzęt jeździecki, nie trzeba się martwić o chorobę nawet przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.