Zróżnicowane zastosowanie infokiosków

Infokioski znaleźć można niemal w każdym miejscu publicznym, bez względu na to, czy jest to urząd, czy dworzec kolejowy. Posiadają one wiele funkcjonalności, dlatego też chętnie wybierane są jako elementy służące zredukowaniu kolejek do stanowisk biletowych lub informacyjny. Zobaczyć je można zarówno we wnętrzach, jak i ustawione pod gołym niebem. Różnica pomiędzy tymi dwoma typami polega na budowie oraz systemach zabezpieczających i uszczelniających.

Podstawowe funkcje infokiosków

zewnętrzny infokioskZe względu na to, że definicja infokiosku nie została nigdy doprecyzowana, można przyjąć, że jest to urządzenie, która podlegać może niemal dowolnym modyfikacjom w celu uzyskania satysfakcjonującego w wyniku dotyczącego jego funkcjonalności. Wewnętrzny lub zewnętrzny infokiosk może różnić się zarówno oprogramowaniem ekranem, jak i całą budową. Obecnie w przestrzeni publicznej widoczna jest jednak kilka podstawowych typów, które przyjęły się w świadomości odbiorców i wykorzystywane są równie chętnie co tradycyjne sposoby pozyskiwania informacji lub zakupu biletów. Najpopularniejsze z nich są infokioski informacyjne. Znaleźć je można zarówno w kinach, muzeach czy teatrach, jak również w urzędach miejskich, szpitalach i na dworcach. miejsca w taki służą do wyświetlania informacji na przykład o zbliżających się połączeniach, seansach lub układzie budynku. Kolejnym sposobem zastosowania infokiosków jest umieszczenie ich miejscach turystycznych, gdzie spełniają funkcję informacyjną na przykład jako źródło informacji o ciekawych miejscach, zabytkach i innych atrakcjach. Wiele infokiosku wyposażony jest dodatkowe drukarki i w takiej sytuacji dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu połączone mu z systemami informatycznymi przewoźników mogą one pełnić funkcję biletomatów. Zbliżoną do nich funkcjonalność posiadają infokioski znajdujące się w sklepach, gdzie używać ich można jako kas samoobsługowych. Specjalistyczne urządzenia znajdują się także w infokioskach, które służą wywoływanie zdjęć. Istnieją także przenośne urządzenia służące do celów marketingowych.

Infokioski są coraz popularniejsze i zobaczyć gdzie można zarówno w przestrzeni publicznej, jak i na mniejszych eventach. Ze względu na swoją budowę mogą pełnić funkcję informacyjną, tak jak ma to miejsce na dworcach lub w miejscach o charakterze turystycznym, jaki zastępować kasę biletową lub kasę sklepową. W takiej sytuacji wyposażone są w dodatkowe urządzenia takie jak na przykład drukarki. Równie popularnym zastosowaniem jest używanie ich w urzędach miejskich lub szpitala. Istnieją także przenośne urządzenia tego rodzaju specjalnie zaprojektowane do celów marketingowych.