Zastosowanie króćców elastycznych

Budowa nowoczesnych wieżowców i innych tego typu budowli wiąże się z zastosowaniem dużej ilości różnego rodzaju instalacji. Dzisiejszy dobytek technologiczny jest dosyć rozbudowany i często, pozornie proste konstrukcje, wymagają zastosowania specjalistycznych metod. Aby te metody były dobrze wykorzystywane i prawidłowo wdrożone obowiązkowa staje się obecność specjalistów w danych dziedzinach. Zatem dla laika temat instalacji wentylacyjnych wydaje się względnie prosty, lecz ilość stosowanych rozwiązań, mechanizmów oraz materiałów jest w większości zwykłym ludziom nieznana. 

Rodzaje i obszary wykorzystywania króćców

Króćce elastyczneNa początku warto napisać kilka słów na temat rodzai materiałów używanych między innymi z instalacjach wentylacyjnych. Króciec elastyczny okrągły stosowany jest głównie w celu eliminacji drgań, które są przenoszone na instalację poprzez urządzenie. W większości te rodzaje króćców wykonywane są z taśmy elastycznej. Są dosyć odporne na temperaturę: od -30 stopni Celsjusza do +80 stopni. Najczęściej produkowane są w rozmiarach: 130 mm, 150 mm i 240 mm. Swoje zastosowanie mają przy łączeniu kołnierzy płaskich. Ale istnieją również takie rodzaje, które są oferowane w zestawie z kołnierzem. Zaletą tych produktów jest to, że są one bezpieczne i łatwe w utrzymaniu.Tego typu elementy wykonywane są również z taśmy elastycznej AMT oraz dobrej jakości cienkiej blachy. Aby odpowiednio dobrać dla siebie wybrany produkt, należy wiedzieć dokładnie jakie wymiary króćców będą nas interesowały. Drugim rodzajem króćców elastycznych są króćce prostokątne. Elementy o tego typu przekroju stosuje się w instalacjach wentylacyjnych również po to, aby wyeliminować drgania przenoszone na instalację przez urządzenie. Jeżeli chodzi o materiał z jakich są wykonywane, to jest on taki sam jak przy króćcach okrągłych. Podobnie jest również pod względem wytrzymałości na temperaturę oraz rozmiary w jakich produkowane są króćce. Jedyną cechą jaka rozróżnia króćce elastyczne okrągłe od króćców elastycznych prostokątnych jest ich kształt. 

Aby dobrze wybrać rozmiar oraz rodzaj króćców warto skorzystać z porady fachowca. Jeżeli jesteśmy wykonawcą dużej inwestycji, warto pomyśleć o zakupie tych materiałów w hurtowni. Wydamy wtedy o wiele mniej pieniędzy, niż kupując każdy element oddzielnie, a istnieje również szansa na uzyskanie rabatu. Jeśli chcemy zakupić króćce tylko i wyłącznie dla celów własnych, do użytku domowego i w niewielkiej ilości, warto porównać ceny tych materiałów w internecie.