Zastosowanie holtera EKG w diagnostyce chorób serca

EKG to skrót od badania elektrokardiograficznego. Jest to badanie, którego zadaniem jest mierzenie przewodnictwa elektrycznego w mięśniu sercowym. Mięsień ten posiada strukturę nerwową, przez którą przepływają impulsy elektryczne. To one pobudzają serce do pracy. W strukturze tej znajduje się wiele gałązek np. włókna Purkiniego, pęczek Hissa i inne. Każda część pełni konkretne funkcje, a to czy funkcjonuje prawidłowo, można sprawdzić właśnie na podstawie badania EKG.

Badanie przewodnictwa mięśnia sercowego holterem EKG

holter ekg krakówStandardowe badanie elektrokardiograficzne to krótki zapis – trwa zazwyczaj kilkadziesiąt sekund do kilku minut. W tak krótkim odstępie czasu można przeoczyć istotne zmiany, jakie zachodzą w przewodnictwie elektrycznym – po prostu w tym czasie mogą się one akurat nie pojawić i nie zostaną zarejestrowane przez aparat EKG. W związku z tym powstało rozwiązanie nazywane holterem EKG. Nazwa pochodzi od biofizyka, który był pomysłodawcą tej metody – Normana Holtera. Holter to specjalny, niewielki aparat EKG, który przymocowuje się do ciała pacjenta na 24h. Czasami pacjenci na ten czas zostawiani są w szpitalu, ale jeśli ich stan jest dobry, kardiolodzy pozwalają na noszenie holtera w ciągu dnia, w czasie wykonywania standardowych prac, a nawet ćwiczeń fizycznych – również w czasie snu. Należy tylko pamiętać o tym, by zdejmować aparat na czas kąpieli – nie można zostać zanurzony w wodzie. Rejestrator jest na tyle niewielki, że możliwe jest jego przymocowanie do ciała bez krępowania jakichkolwiek ruchów pacjenta. Można też przymocować holter do ubrania. Kiedyś dane były zapisywane na kasecie magnetofonowej, która dołączona była do rejestratora EKG. Dzisiejsze nowoczesne aparaty typu holter zapisują dane w pamięci flash. Taki holter ekg kraków można wykonać w wielu miejscach – nie tylko w szpitalach, ale również w prywatnych gabinetach kardiologicznych. Kardiolodzy chętnie wydają holtery do domów pacjentów, by w ten sposób sprawdzić funkcjonowanie serca w naturalnych dla pacjenta warunkach. Cały zapis poddawany jest bardzo szczegółowej analizie.

Wykorzystuje się do tego programy komputerowe, które wychwytują wszelkie niepokojące zmiany przewodnictwa sercowego. Następnie lekarz specjalista sprawdza samodzielnie zarejestrowane zmiany i stara się zdiagnozować problem. Dzięki EKG możliwe jest rozpoznanie wszelkich zaburzeń rytmu pracy serca – tachykardii, bradykardii nie tylko. Badanie holterem jest dokładniejsze od standardowego badania EKG, dlatego z pewnością warto się na nie zdecydować, by jak najszybciej postawić diagnozę.