Zapotrzebowanie człowieka na składniki odżywcze

Ciało ludzkie to bardzo złożona maszyna złożona z wielu elementów. Największa w nim objętość w siedemdziesięciu procentach to woda, następnie w osiemnastu procentach białko, jeszcze mniej tłuszcz, później niecałe cztery procent stanowią minerały i jeden procent to węglowodany w postaci glukozy. Aby dobrać odpowiednią dietę do swojej masy ciała warto skorzystać z kalkulatora do obliczania składników odżywczych oraz posiadać częściową wiedzę na temat metabolizmu ludzkiego ciała.

Kalkulator jako pomoc w stworzeniu odpowiedniej diety

zapotrzebowanie na składniki odżywcze kalkulatorNa samym początku warto wiedzieć, że to właśnie woda jest częścią wszystkich płynów ustrojowych. Jest to środowisko, w którym zachodzą wszystkie procesy życiowe. Odwodnienie organizmu może prowadzić do ich naruszenia. Każdy kalkulator będzie wykazywał na picie dużej ilości wody. Tłuszcze i węglowodany są głównym źródłem energii i dlatego nazywane są składnikami energetycznymi, a proces metabolizmu energetycznego nazywany jest spalaniem. Przy nadmiernym spożyciu tłuszczów i węglowodanów nadmiar odkłada się w podskórnej tkance tłuszczowej, która służy jako rodzaj magazynu składników odżywczych energii. Jeśli organizm otrzymuje niewystarczającą ilość składników odżywczych, niektóre z tych złogów są wykorzystywane do wytwarzania niezbędnej energii. Według kalkulacji wartość energetyczna tłuszczów jest wyższa niż wartość energetyczna węglowodanów i dlatego w diecie ważnym składnikiem tłuszczów są nienasycone kwasy tłuszczowe zwane witaminą F. Organizm ludzki nie wytwarza kwasów tłuszczowych, dlatego jest zapotrzebowanie na składniki odżywcze Kalkulator pomoże również policzyć ile potrzebujemy białka. Białko to jeden z najważniejszych składników organizmu, nośnik życia. Odgrywa podstawową rolę jako element strukturalny komórek oraz jako funkcjonalny składnik enzymów, niektórych hormonów i przeciwciał. Według obliczeń z kalkulatora żywienia, zapotrzebowanie na białko może, ale nie musi być spełnione, w zależności od ilości i jakości żywności.

Trzeba mieć również na uwadze minerały, które pełnią w organizmie podwójną rolę: służą jako budulec kości i zębów oraz wchodzą w skład różnych związków pełniących w organizmie funkcję regulacyjną. Potrzebne nam są też witaminy, abyśmy byli odporni na różne choroby. Ile i jakiego rodzaju składników odżywczych potrzebuje dana osoba? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w specjalnie opracowanym kalkulatorze żywienia. Wielu ludzi z tego korzysta, a w szczególności osoby zajmujące się na co dzień sportem.