Zalety sztucznej biżuterii

Wydawać by się mogło, że każda kobieta marzy o posiadaniu pięknej, drogiej biżuterii, zrobionej ze szlachetnych kruszców, ozdobionego szlachetnymi kamieniami. Ale czy na pewno? Osobiście znam parę kobiet, które są uczulone na złoto. Po założeniu takiego pierścionka pojawia się wysypka i nieprzyjemne swędzenie. Ale to już jest przypadek skrajny. Sama bała bym się nosić drogą biżuterię w obawie, że ją zgubię lub zniszczę. Jest jeszcze taka grupa osób, które cenią sobie ascetyczny wygląd i drogie ozdoby im nie pasują.

Cechy biżuterii sztucznej – alternatywy jubilerskiej

biżuteria sztucznaBiżuteria taka ma za zadanie swoim wyglądem przypominać droższe, zrobione ze szlachetnych materiałów, odpowiedniki. Wykonana zazwyczaj w dużym nakładzie z metali nieszlachetnych, takich jak stal nierdzewna, mosiądz, miedź, cyna, czy pokryte tylko powłoką srebra lub złota stopy innych metali nieszlachetnych. Biżuteria sztuczna ozdabiana jest również imitacjami kamieni szlachetnych. Diamenty są imitowane przez szklane i akrylowe cyrkonie, kryształy typu Swarovski; szmaragdy, rubiny oraz szafiry zastępuje się szkłem barwionym; perły ich akrylowymi lub szklanymi imitacjami o różnych odcieniach i barwach lub po prostu masą perłową; koral, turkus oraz bursztyn zastępuje się barwioną masą lakową, kolorowym tworzywem sztucznym i żywicami. Oprócz tego, do produkcji biżuterii sztucznej używa się też takich materiałów jak drewno, filc, skóra, plastik czy ceramika. Można powiedzieć, że jakość wykonania wyrobów jubilerskich jest trochę wyższa, niż biżuterii sztucznej. Przyjmuje się, że tego typu ozdoby mogą służyć przez lata i być przekazywane z pokolenia na pokolenie. Aktualnie jednak tania biżuteria w dużym stopniu nadgania tą różnicę jakości ze względu na to, że coraz bardziej powszechnie używa się do jej produkcji wysokiej jakości materiałów oraz trwałych i grubych powłok metalicznych odpowiednio zabezpieczających produkty. Oczywiście jest cały wachlarz wyrobów typowo najtańszych, gdzie cena jest dominującym czynnikiem, jednak można śmiało stwierdzić, że różnica pomiędzy biżuterią sztuczną a jubilerską w obecnych czasach zdecydowanie się zaciera i wynika głównie z właściwości samego materiału użytego do produkcji.

Zanim więc następnym razem przyjdzie wam kupić jakąś biżuterię, proponuję pooglądać ich sztuczne odpowiedniki. Mogą wam przypaść do gustu i zdecydowanie mniej obciążą wasz budżet. Ozdoby te produkowane są w tylu modelach i stylach, że na pewno każdy będzie mógł znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.