Zaawansowane urządzenia obróbkowe

Projektowanie prototypowego samolotu pasażerskiego było bardzo łatwe, gdyż do dyspozycji mieliśmy ogromne ilości technologii, przetestowanych i już funkcjonujących w działających jednostkach. Jednak wdrożenie ich do naszego samolotu i dostosowanie do jego działania wymagało już bardziej zaawansowanej pracy, łącznie z wykonaniem podzespołów specjalnie dopasowanych do jednego prototypu. Najłatwiejszą opcją byłoby oczywiście zlecenie wykonania zewnętrznej firmie, aczkolwiek przez wzgląd na tajemnice technologiczne, taka możliwość nie wchodziła w grę.

Nowoczesne centrum CNC do precyzyjnej obróbki metali

nowoczesne pionowe centrum obróbcze cncWykonanie podzespołów musiało być najbardziej precyzyjne i wykonane dokładnie wedle specyfikacji. Niewiele firm zewnętrznych takowe podzespoły wykonywało, a jeśli już, były one były bardzo kosztowne. Zamiast angażowania zewnętrznej pomocy, zdecydowaliśmy się więc na zakup własnych urządzeń obróbkowych. Na wzór wielu firm technologicznych, zaopatrzyliśmy się w nowoczesne pionowe centrum obróbcze CNC, przeznaczone do wykonywania najbardziej precyzyjnych elementów. W przeciwieństwie do większości stołów CNC, owe centrum pozwalało na trójwymiarową obróbkę brył pod dowolnym kątem, umożliwiając tworzenie niemal dowolnych kształtów i części, jednocześnie zapewniając niezwykle wysoką precyzję pracy dzięki wysokiej jakości narzędziom obróbkowym. Narzędzia te umieszczone były na prowadnicach które pozwalały na łatwe ich przemieszczanie, choć w razie potrzeby narzędzia mogły być łatwo wymienione na inne, lub też nowocześniejsze. Mimo iż w dużej części owe centrum było przeznaczone do ręcznej pracy, pozwalało również na bardzo duży stopień automatyzacji. Dzięki możliwości podłączenia do jednostki sterującej, można było całkowicie zaprogramować działanie narzędzi i tok pracy, by konieczność ingerencji operatora była minimalna. Taka możliwość przydatna była w przypadku produkcji wielu części które mogły być wykonane mniej precyzyjnie, a do prawidłowego funkcjonowania potrzebna była jedynie zmiana materiału.

Podzespoły wykonane z pomocą takiego centrum posiadały najwyższą jakość i precyzję wykonania, a ich końcowa jakość zależała wyłącznie od gatunku materiału który był obrabiany. Nowoczesne narzędzia, natomiast, umożliwiały obróbkę zarówno różnego rodzaju stopów stali i tytanu, o bardzo szerokim stopniu twardości, ale również tworzyw sztucznych i nawet drewna. Oznaczało to możliwość zastosowania centrum obróbkowego do tworzenia dowolnych elementów, zarówno najbardziej precyzyjnych części jak i bardziej ogólnych podzespołów.