Wykorzystanie kredy w budownictwie

Większości z nas kreda kojarzy się głównie z edukacją szkolną, kiedy takim właśnie przyrządem pisaliśmy po tablicach lub z dziecięcymi zabawami, malowaniem i pisaniem po chodnikach i innych powierzchniach. Nie można jednak zapominać, że przedmiot ten jest także powszechnie wykorzystywany w geodezji, budownictwie oraz różnego rodzaju przemyśle. Istnieje jednak kilka różnic pomiędzy kredą chodnikową lub tablicową a taką, której używają profesjonaliści do wykonywania różnorakich oznaczeń.

Cechy charakterystyczne kredy do oznaczeń

kreda do zaznaczeńJeśli chcemy kupić produkt, którym pragniemy zaznaczać coś na stałe na różnych powierzchniach, to powinno nam zależeć przede wszystkim na tym, aby tworzone z jego pomocą znaki nie znikały. Właśnie ta kwestia przede wszystkim różni kredy chodnikowe i tablicowe, a zatem łatwo zmywalne od tych, które używane są w budownictwie i przemyśle. Jako architekt potrzebuję przede wszystkim tych drugich i zawsze zwracam uwagę na to, czy są one wodoodporne. Kupowana przeze mnie kreda do zaznaczeń jest woskowana i niezmywalna, dzięki czemu mogę nią pisać po wielu różnych powierzchniach, nie martwiąc się o trwałość napisów. W sklepach budowlanych oraz geodezyjnych można spotkać bardzo różnego rodzaju narzędzie do oznaczeń. Warto dokładnie czytać ich etykiety, ponieważ produkty te mogą nieznaczenie różnić się składem, co znacząco wpływa na zakres ich używania. Przykładowo nieco inne są kredy stosowane do pisania po drewnie niż te, których używamy w przypadku tworzenia napisów na betonie oraz białej stali. Wiele zależy między innymi od ilości oleju dodanego do składu takiego produktu. Mniejsza zawartość tej substancji powoduje, że kreda jest twardsza i można z niej dłużej korzystać, jednak wpływa to równocześnie na słabszą widoczność wykonywanych nią znaków. Kupując kredę do oznaczeń, warto zwrócić zatem uwagę na jej dokładny skład i zastosowanie. Oczywiście bywają produkty o dość uniwersalnych charakterze, jednak nie są to przeważnie wyroby specjalistyczne i mogą nie posiadać stosownych certyfikatów.

Kreda jest tanim, jednak bardzo przydatnym produktem. Może być wykorzystywana nie tylko przez dzieci podczas zabawy lub nauki, ale także przez osoby dorosłe potrzebującej jej do oznaczania różnego rodzaju materiałów. Istnieją różne typy kredy w zależności od tego, do jakich konkretnie celów ma być używana. Inny produkt zakupi leśnik pragnący tworzyć znaki na świeżo ściętych drzewach, a inny pracownik budowy rysujący znaki na betonowych stopach czy stalowych prętach.