Wygodna koszulka do ćwiczeń

Amatorscy entuzjaści wysiłku fizycznego często nie przykładali większej wagi do stroju, jaki ubierali na trening czy bieg. Najczęściej strojem do ćwiczeń było co luźniejsze ubranie codzienne czy dres, które mimo wygody nie sprawdzało się za dobrze. Zwłaszcza zwykłe poliestrowe czy bawełniane koszulki często bardziej przeszkadzały niż ułatwiały ćwiczenia, bardzo szybko przesiąkając wodą, czym powodowały dość duży dyskomfort u nawet najbardziej zaprawionych sportowców.

Profesjonalne koszulki sportowe

koszulki startoweBardziej zaawansowani miłośnicy treningów fizycznych oraz zawodowi sportowcy odradzali codzienne ubrania jako element stroju treningowego, zamiast nich polecając znacznie wygodniejsze koszulki sportowe. Owe koszulki, nazywane często startowymi, stosowane były przez sportowców zarówno do treningu jak i do wykonywania faktycznych konkurencji, a w obu przypadkach sprawdzały się równie dobrze. Nawet najprostsze i najtańsze koszulki startowe były uznawane za nieporównywalnie bardziej wygodny element odzieży treningowej od dowolnej koszulki bawełnianej. Były one bowiem wykonane z cienkiego i przyjemnego w dotyku materiału, który bardzo dobrze przepuszczał powietrze, odprowadzając nadmiar ciepła ciała i zapewniał doskonałą wentylację w trakcie treningu. Koszulki były tak lekkie, iż niemal niezauważalne w trakcie treningu, nie przeszkadzając w wykonywaniu ćwiczeń w żaden sposób. W zależności od preferencji, koszulki te mogły być zarówno standardowymi odmianami w najczęściej widywanym kroju, jak i wariantami bez rękawów, tudzież z powiększonym kołnierzem, który był szczególnie popularnym krojem wśród kulturystów oraz sportowców uprawiających dyscypliny fizyczne. Można je było dostać w każdym sklepie sportowym, a sprzedawane były w bardzo szerokiej gamie kolorów, często posiadając również imponujące wzory lub futurystyczne wykończenie. Bardziej profesjonalne warianty koszulek startowych przypominały często wojskowe koszule typu combat shirt, posiadając bardzo podobny krój i wykonanie.

Były bowiem wykonywane niemal w całości z termoaktywnego materiału, całkowicie wodoodpornego, który doskonale przylegał do ciała i umożliwiał wykonywanie intensywnego treningu bez przeszkód. Jako że były to koszulki ciągle wystawione na dość duże obciążenia, należały do bardzo wytrzymałych elementów odzieży, a najbardziej polecane serie służyły użytkownikom długie lata bez przerwy, mimo ciągłego wykorzystywania do intensywnych treningów na których uszkodzenia odzieży mogły przydarzyć się łatwo.