Wybór szaf kartotekowych

Zdecydowanej większości osób kartoteka kojarzy się z dokumentacją, która przechowywana jest w każdej placówce medycznej, w której przyjmowani są pacjencji. Należy mieć jednak świadomość tego, że kartoteki przechowywane są właściwie w każdej firmie i instytucji publicznej. Jest to bowiem sposób na uporządkowane przechowywanie dokumentacji różnego typu, chociaż najczęściej w firmach kartoteki tworzone są z akt personalnych pracowników, nie jest to jedyne zastosowanie kartotek w firmach różnego rodzaju.

Dopasowane szafy z szufladami

szafy kartotekowe metalowe z szufladamiAby stworzyć dobrą i funkcjonalną kartotekę, z całą pewnością potrzebujemy odpowiedniej szafy, która nam to zadanie umożliwi. Dobrym rozwiązaniem na pewno będzie zakup szafy kartotekowej, która, jak sama nazwa nam mówi, została zaprojektowana po to, by można było przechowywać w niej dokumenty układające się w kartotekę. Kartoteka ma to do siebie, że najczęściej jest zorganizowana w układzie alfabetycznym i musimy mieć możliwość szybkiego jej przeglądania, dokładania dokumentów, a także ich usuwania. Z tego też powodu doskonale w tym zadaniu sprawdzają się szafy kartotekowe metalowe z szufladami, które produkowane są przez różne firmy i charakteryzują się dość zróżnicowanymi właściwościami chociażby w zakresie szerokości i głębokości. Bardzo często mamy do czynienia z pojedynczymi szafami kartotekowymi. Tego typu szafy przypominają kolumnę, w której umieszczono określoną liczbę szuflad. Każda z szuflad cechuje się dokładnie takimi samymi wymiarami, a ponadto jest dość łatwa, jeśli chodzi o możliwość otwierania i zamykania. W dużej części nowoczesnych szaf kartotekowych montuje się mechanizm spowalniający zamykanie szuflad. Dzięki temu wystarczy, że pchniemy szufladę, by zamknęła się ona delikatnie, nie powodując nadmiernego hałasu. Innym typem szaf kartotekowych są duże szafy, które wyposażone są w więcej niż jedną kolumnę, w której ułożone zostały szuflady. Wybór tego typu szafy poprzedzony jest najczęściej konsultacjami w zakresie przestrzeni, którą chcemy zaadaptować na kartotekę i dopasowaniem mebla idealnie wykorzystującego tę przestrzeń.

Jak zostało wspomniane, na rynku znajdziemy przynajmniej kilka firm, które zajmują się produkowaniem szaf kartotekowych. Dzięki temu zawsze dysponujemy odpowiednio szerokim wyborem, co pozwala nam każdorazowo skorzystać z najlepszej propozycji. Czasami wystarczająca okaże się dla nas standardowa szafa, innym zaś razem będziemy poszukiwać szafy, która ze względu na materiał, z którego została wykonana jest, np. ognioodporna.