Wybór pełnej księgowości

Żeby być naprawdę dobrych głównym księgowym, potrzebne jest rzetelne wykształcenie i wiele lat doświadczenia. Nie jest to łatwy zawód, gdyż wymaga dużej wiedzy, dokładności w działaniu i ciągłego doszkalania się. Przeważnie pracują tu najlepsi, kompetentni i wytrwali ludzie, którzy w razie potrzeby są w stanie pozostać w pracy po godzinach. W tym zawodzie liczy się dokładność, terminowość i wysokie kompetencje.

Czym różni się mała księgowość od pełnej?

pełna księgowość z UrsynowaBez względu na wielkość, formę czy strukturę organizacyjną, każda firma musi mieć prowadzoną księgowość. Jest to konieczne z wielu względów, ale przede wszystkim chodzi o możliwość rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Na rynku zdecydowaną większość stanowią jednoosobowe działalności gospodarcze, które mogą zatrudniać dowolną ilość osób lub składać się wyłącznie z właściciela. Dla działalności gospodarczych przeznaczona jest tak zwana mała księgowość, czyli prowadzenie podatkowej książki przychodów i rozchodów, ryczałt czy karta podatkowa. Są to znacznie uproszczone formy, które są dość proste do prowadzenia. Zupełnie inaczej jest w przypadku pełnej księgowości, gdyż generuje ona wiele, dodatkowych obowiązków dla przedsiębiorcy i  dla księgowego. Pełna księgowość z Ursynowa jest polecana spółkom i działalnością jednoosobowym, których roczny przychód za poprzedni rok przekroczył limit dwóch milionów euro. Jej prowadzenie wiąże się z koniecznością jednoczesnego prowadzenia księgowań na kontach syntetycznych i analitycznych, a więc znacznie więcej pracy. Ponadto w ujęciu dokumentów muszą się znaleźć wszystkie, nawet najdrobniejsze wydatki czy przychody. Pełna księgowość pomimo większej ilości obowiązków, daje także większe możliwości raportowania i analizowania sytuacji firmy. Biura rachunkowe świadczące pełną księgowość, przeważnie mają oddzielnych specjalistów od prowadzenie tego typu rachunkowości, ponieważ jest ona znacznie bardziej wymagająca. W związku z tymi wymaganiami, także jej cena musi być inna niż za podatkową książkę przychodów i rozchodów.

Każde biuro rachunkowe przeważnie ma swój cennik usług, który może się znacznie różnić od konkurencji. Jednakże ostateczna wartość jest zawsze indywidualnie ustalana dla każdej spółki. Zależy ona przede wszystkim od rodzaju i wielkości firmy, ilości generowanych dokumentów księgowych i ewentualnego zatrudnienia. Przeważnie za kompleksową obsługę spółki, przedsiębiorcy muszą zapłacić od pięciuset złotych wzwyż. Z takich usług najczęściej korzystają małe spółki, gdyż duże mają swoje działy ksiegowe.