Wybieramy tkaniny jedwabne

Naturalny jedwab jest jednym z najbardziej luksusowych materiałów odzieżowych. Ma on bardzo bogatą historię, a także wyjątkowe właściwości. Zazwyczaj kojarzy się nam z materiałem bardzo przyjemnym w dotyku, gładkim, śliskim oraz bardzo miękkim. Właśnie z tego powodu cały świat zachwycił się tkaninami jedwabnymi, gdyż przez długi czas nie miał on sobie równych. Nawet współczesne produkty wykonane z mikrofibry, chociaż próbują, to jednak rzadko są w stanie wyróżniać się takimi samymi cechami.

Korzystamy z delikatnych tkanin

delikatna tkanina jedwabnaOprócz dotyku materiału, niezwykle ważnym aspektem jest także wygląd danej tkaniny. Ta wykonana z jedwabiu, może choć nie musi mieć piękny połysk. Bardzo ciekawy efekt daje przeplatanie różnokolorowych nici. Dobrym wyborem jest delikatna tkanina jedwabna. Dobrą jakościowo nić wykonaną z jedwabiu bardzo trudno zerwać. Jest ona cienka, a jednocześnie da się z niej utkać gęsty i mocny materiał, który w niewielkim stopniu przepuszcza powietrze, a także raczej nie nabiera wody. Tkaniny jedwabne zasadniczo są nierozciągliwe i jednocześnie dobrze znoszą użytkowanie. Z tego względu niektóre firmy wykorzystują je jako podszewki, które są śliskie i dzięki temu ułatwiają zakładanie podszytych nimi ubrań, na przykład garsonek. Jednocześnie taki materiał znacznie gorzej chłonie wilgoć z ciała, aniżeli wiskoza, w związku z czym nie jest to zawsze dobry wybór w przypadku letnich ubrań. Niezaprzeczalną zaletą jedwabiu jest znaczna odporność na roztocza czy pleśń, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w przypadku alergików. Jedwabna pościel może dodatkowo dawać wrażenie lekkiego chłodu. Należy także pamiętać, że jedwabny materiał wcale nie musi być gładki, miękki i śliski. Wszystko to jest uzależnione od zastosowanej metody produkcji, ponieważ to samo włókno może dawać tkaninę bardzo delikatną czy sztywną i szorstką. Sprężyste włókno białkowe jest wysnuwane przez różne owady. Jedynie nić jedwabników nadaje się jednak do wykorzystywania na skalę przemysłową. O tym, jaki uzyska się rodzaj tkaniny jest uzależnione od jej splotu. Na przykład satyna jest wykonywana z bardzo różnorodnych włókien, przeważnie są one bawełniane czy poliestrowe.

Tkaniny otaczają nasz wszędzie, dlatego warto wiedzieć co nieco na temat ich historii, metod produkcji czy cechach charakterystycznych. Przędza jedwabnika bywa wykorzystywana na różne sposoby i w każdym z przypadków kojarzy się z luksusem, piękną kolorystyką czy elegancją. Istnieje także cała grupa tkanin, których nazwy kojarzą się z jedwabiem, jak na przykład aksamit, który od spodu jest gładki, natomiast na wierzchu odrobinę włochaty. Ma on ciekawy, przygaszony połysk zwłaszcza w przypadku, kiedy jest wykonany z jedwabiu.