Własnoręczne usuwanie rys z szyb

Każdy kierowca dba o auto, jednak niektórych zmian nie można powstrzymać. Dotyczy to przede wszystkim pojawiania się płytkich rys na szybach, które zazwyczaj są wynikiem przesuwania się piasku w trakcie wiatru czy też poruszania się zwierząt. Dlatego zanim zdenerwujemy się, iż ktoś nam porysował szybę pomyślmy o tym. Dodatkowo bardzo łatwo usuniemy je z pomocą polerowania, które wykonamy samodzielnie. Nie jest to wysoki koszt pracy, chociaż jest to zajęcie nieco czasochłonne. Warto jednak co jakiś czas wypolerować szyby auta.

Regularne usuwanie zarysowań szyb w aucie

usuwanie rys na szybieGdy nie chcemy, aby zarysowania na szybach w naszym aucie się powiększały musimy o nie regularnie dbać. Dlatego poleca się usuwanie rys na szybie przynajmniej raz do roku. Jeśli zastanawiamy się na czym polega ten zabieg musimy wiedzieć, iż jest on czasochłonny, jednak o wiele tańszy niż jakbyśmy zatrudnili profesjonalistę. Dodatkowo warto mieć na uwadze regularną konserwację szyb, abyśmy nie byli zmuszeni jej wymieniać. To znacznie obniża wartość całego samochodu, ponieważ wymiana szyby zaliczana jest już pod renowacje powypadkowe. Dlatego w przypadku późniejszej odsprzedaży auta musielibyśmy znacznie obniżyć jego koszt. Warto polerować. Potrzeba nam do tego dwutlenku ceru, który wymieszamy z wodą, aż do uzyskania gęstej pasty. Zanim jednak zaczniemy polerować szybę wyczyśćmy i odtłuśćmy. Pasta na szybie ma być zawsze wilgotna. Z kolei polerka niech nie przekracza 600 obrotów na minutę, jednak zawsze warto je obniżyć, gdy mamy taką możliwość. Polerując musimy pamiętać, iż robimy to w różne strony i nigdy nie zatrzymujemy się w jednym miejscu na dłużej. W ten sposób możemy uszkodzić szybę, a to doprowadzi do jej nieuchronnego pęknięcia w najmniej sprzyjających warunkach. Po skończonej pracy wytrzyjmy resztki ceru miękką ściereczką wykonaną najlepiej z mikrofibry. Warto też ponownie umyć całą szybę. Wtedy będziemy mogli dostrzec czy nie potrzebujemy powtórzyć całej czynności, aczkolwiek zdarza się to rzadko.

Bardzo ważne jest to, aby regularnie polerować szyby, gdyż pojawiające się na nich rysy mogą wyglądać bardzo nieestetycznie. Dodatkowo z czasem mogą ulec pogłębieniu, które będzie już nie do usunięcia. Pozostanie nam wtedy jedynie wymiana szyby, a to wysoki koszt. Dlatego zdecydujmy się na polerowanie przynajmniej raz do roku. Do tej pracy będzie nam potrzebny dwutlenek ceru, polerka oraz twardy filc. Pracujmy w skupieniu i nie pomińmy żadnego elementu naszej pracy, aby nie uszkodzić szyby.