Własna działalność za granicą

Założenie własnej działalności gospodarczej to krok ku pełnej, zawodowej samodzielności. Prowadzenie działalności przede wszystkim pozwala stać się własnym szefem i odpowiadać za własne zarobki. Niezaprzeczalnie jest to też wiele trudu i komplikacji, bowiem trzeba przygotować się na prowadzenie pełnej księgowości, ale też troskę o jakość usług, reklamę, klientów. Jeśli decydujemy się na zatrudnienie pracowników, to również należy zadbać o ich odpowiednie wynagrodzenie i jakość pracy. 

Założenie firmy w Niemczech 

ile kosztuje prowadzenie firmy w niemczechCoraz więcej Polaków decyduje się założyć firmę, ale na terenie innego kraju aniżeli Polska. Statystyki mówią, że rocznie w Niemczech powstaje nawet 170 tysięcy firm, będących  własnością Polaków. Procedury założenia działalności w tym kraju nie są skomplikowane, ale wymagają czasu. Wystarczy złożyć odpowiedni, niemiecki dokument wraz z dowodem tożsamości. To ile kosztuje prowadzenie firmy w Niemczech zależy od landu, choć średnio szacuje się koszty założenia na ok 60 euro, natomiast prowadzenie takiej firmy i płatności z tym związane są zupełnie inne, niż w Polsce. Przede wszystkim, w Niemczech opłaca się obowiązkową składkę zdrowotną, która nie jest – tak jak w Polsce – równa dla wszystkich. Jej wysokość zależy od wieku, dochodów, członków rodziny. Można również opłacać najniższy wariant tej składki, ale wówczas tracimy możliwość korzystania z wielu obiektów medycznych. Istnieje również składka emerytalna, jednak przez pierwsze 3 lata nie dotyczy przedsiębiorców, a później – za wyjątkiem działalności chałupniczej, rzemieślniczej i opieki – można zupełnie z niej zrezygnować, tym samym rezygnując ze świadczenia emerytalnego w przyszłości. Aby móc założyć działalność w Niemczech, należy również przedstawić adres lokalu, w którym będzie znajdowała się siedziba firmy. Istotne jest, że istnieją firmy, które pomagają w zakładaniu działalności Polakom i również udostępniają im adres swojej siedziby jako adres do wykorzystania podczas zakładania działalności. Jest to w pełni legalny sposób i wielu Polaków decyduje się na taką alternatywę, zwłaszcza, jeśli planują prowadzić działalność w Niemczech, ale nadal zamieszkiwać w Polsce. 

Prowadzenie swojej działalności jest obarczone dużą odpowiedzialnością, ale pozwala też działać i pracować na własne saldo, bez niczyjego nadzoru. Warto wcześniej sprawdzić wszystkie wymogi i dokumenty niezbędne do założenia działalności w Niemczech lub innym kraju, aby cała procedura poszła sprawnie i szybko. W ten sposób unikniemy też częstego stawiania się w niemieckim urzędzie, co może być kłopotliwe dla każdego, kto w dalszym ciągu mieszka w Polsce.