Witaminy potrzebne dla kukurydzy

Kukurydza to obok pszenicy i ryżu najczęściej uprawiana roślina świata. roślina jest światłolubna i ciepłolubna. Pochodzi z Meksyku. największym producentem są Stany Zjednoczone, Chiny i Brazylia. Do Polski, to zboże przywieziono w osiemnastym wieku. co ciekawe, kukurydza była już znana ok 4500 p.n.e. kukurydzę stosuje się w przemyśle młynarskim, krochmalu, alkoholu, biogazu, jako surowiec energetyczny i do produkcji fruktozy. w krajach słabo rozwiniętych kukurydza jest stosowana jako podstawa żywienia, zaś w krajach wysoko rozwiniętych kukurydze stosuję się na pasze dla zwierząt.

Odpowiednie odżywianie kukurydzy

nawóz do kukurydzyŹle hodowana kukurydza jest bardzo podatna na choroby i czynniki stresowe. Często choroby kukurydzy to zgorzel siewek spowodowany to choroba spowodowana przez grzyby pozostające po resztkach siewnych w glebie. Objawia się poprzez żółknięcie lub brązowienie liści. Zgnilizna korzeni, to jedna z najczęstszych chorób  kukurydzy, zakażenie powodują pasożyty jak na przykład mszyce. Fuzarioza kukurydzy to choroba, która atakuje górne liście roślin, kukurydza pęka w ostatnim stadium i zmienia kolor na różowy. Drobna plamistość liści kukurydzy, czy głownia guzowata kukurydzy to choroby wywołane przez złe grzyby. Rdza kukurydzy czy żółta plamistość kukurydzy, powoduje kilkunastoprocentowe straty plonów i jego bardzo słaba jakość. Jak widać kukurydza może zachorować na wiele chorób. Co zrobić więc aby kukurydza była zdrowa i odpowiednio się rozwijała? Odpowiednie dbanie i nawożenie do klucz do sukcesu. Przede wszystkim kukurydza lubi gleby próchniczne, ciepłe, przewiewne o dużej pojemności wodnej. Fosfor w uprawie kukurydzy jest niezbędny do rozbudowy systemu korzeniowego, bardzo więc istotne aby był on dostępny od momentu kiełkowania kukurydzy.  Potas jest również bardzo konieczny do prawidłowego rozwoju kukurydzy, przede wszystkim, zwiększa on ilość plonów. Bardzo ważnymi minerałami jest jeszcze cynk, wpływa on na przemiany biochemiczne, odpowiada on za wysokość i i długość kolby oraz ilość ziaren w kolbie, dlatego warto zainwestować w nawóz do kukurydzy. Ponadto zaopatrzenie kukurydzy od samych wchodów sprawia, że jest ona bardziej odporna na przymrozki, pomimo, że lubi ciepło. 

Nawożenie azotem oraz minerałami jest niezwykle potrzebne każdej roślinie, bez nich kukurydza nie bezie zdrowa, nie da odpowiednich plonów, a nawet możemy być stratni. Dlatego precyzyjne nawożenie startowe istotne jest w tej materii, a by wszystko zakończyło się powodzeniem. W dodatku precyzyjne nawożenie startowe powinno być również stosowane w nawożeniu buraka czy rzepaku oraz ziemniaków.