Uniwersalny radiotelefon Baofeng

Praca na dużych obiektach handlowych często była bardzo wymagająca, a sytuacje tam występujące nie były często widywane na innych obiektach na których pracowaliśmy. Przede wszystkim, obecność wielu pracowników z różnych firm, używających najróżniejszych urządzeń do komunikacji, lub też nie posiadających ich w ogóle powodowała znaczne utrudnienia w koordynacji działań w trakcie jakiejkolwiek sytuacji niepożądanej. Jako grupa nadzorująca obiekt i zarazem obsługa centrum monitorowania, musieliśmy jednak mieć stałą możliwość komunikacji z wszystkimi pracownikami ochrony obiektu, niezależnie od ich pracodawcy.

Dwupasmowa krótkofalówka od Baofenga

baofeng uv 82Problemem przede wszystkim było zróżnicowanie urządzeń. Niektóre radiotelefony używane przez kolegów z obiektu pracowały na innym paśmie, a kanały na których odbywała się komunikacja różniły się w zależności od zespołu. Podczas gdy drugie ograniczenie mogliśmy łatwo ominąć, gdyż nasza radiostacja obiektowa odbierała wszystkie komunikaty w danym zakresie, niezależnie od używanego kanału, to jednak pierwszy problem ciągle pozostawał. Przy poszukiwaniach odpowiedniego urządzenia do komunikacji na wszystkich zakresach trafiliśmy w końcu na radiotelefon Baofeng uv 82. Był to sprzęt wyróżniający się na tle innych przede wszystkim funkcją działania dwuzakresowego. Niezależnie od pasma używanego przez pozostałe urządzenia, radiotelefon ten pozwalał na odbiór sygnału z każdego z nich, oraz dopasowanie nadawanego sygnału do zakresu wykorzystywanego przez radiotelefony w zasięgu. Było to ogromne ułatwienie pracy na obiekcie, gdzie używane były urządzenia od wielu producentów, o różnych parametrach i jakości, więc postanowiliśmy wypróbować ten radiotelefon w trakcie pracy. Oprócz owej niewątpliwie dużej zalet działania na wielu pasmach, urządzenie to okazało się bardzo solidną i odporną krótkofalówką, ale również sprzętem bardzo łatwym w obsłudze. Większość konfiguracji była tam ustawiana automatycznie i nie wymagała żadnej ingerencji użytkownika, choć oczywiści istniała możliwość dowolnego przypisania kanałów i pasma, w zależności od potrzeb.

Była przy tym niewielka i bardzo wygodna do noszenia przy pasie lub w kieszeni kamizelki, więc można było ją użytkować bez problemu zarówno podczas pracy na terenie obiektu, jak i z samej stacji monitorowania i dyspozytorni, by koordynować działania pracowników. Mimo wielu zalet, radiotelefon ten nie miał zbyt wygórowanej ceny i był dość szeroko dostępny w każdym sklepie ze sprzętem radiowym.