Termoizolacja domu – dostępne metody

Dobre ocieplenie budynku jest niezmiernie istotne pod względem oszczędności z tytułu ogrzewania. Nawet najbardziej ekonomiczne centralne ogrzewanie nic nie wskóra, jeśli dom nie jest właściwie zaizolowany i zabezpieczony przed utratą ciepła. Nie jest wcale powiedziane, że tylko nowe domy mają szansę być energooszczędne. Również budynki liczące sobie kilkadziesiąt lat warto docieplić, aby nie wydawać majątku na ogrzewanie zimą.

Czym najlepiej izolować budynek?

izolacje poddasza pianką purJeśli mowa o termomodernizacji domu, mamy kilka dostępnych metod. Najczęściej stosowanymi materiałami do ocieplania są w dalszym ciągu styropian i wełna mineralna. Te dwa materiały charakteryzują się podobnym współczynnikiem przenikania ciepła, dzięki czemu oferują podobną jakość ocieplenia budynku. Różnią się kilkoma innymi cechami. Wełna odznacza się najwyższym stopniem ognioodporności, dzięki czemu stanowi najbezpieczniejszy materiał na wypadek pożaru. Tym samym niestety nie może się pochwalić styropian, który z kolei nie nasiąka wilgocią, tak jak ma się to w przypadku wełny. Jeśli chodzi o akustykę, to wełna lepiej odizoluje nas od hałasu. Obydwa materiały są stosunkowo lekkie i łatwe w montażu. Nowością na rynku materiałów izolacyjnych jest pianka poliuretanowa. Pomimo wyższej niż pozostałe materiały ceny, cieszy się coraz większym powodzeniem. Jej współczynnik przenikania ciepła jest jeszcze niższy, dzięki czemu warstwa izolacji może być cieńsza, niż w przypadku wełny lub styropianu. Pianka stanowi również świetną barierę akustyczną. Dostępne są dwa rodzaje pianki pur: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. Ta pierwsza stosowana jest głównie do prac wewnątrz budynku. Idealnie sprawdza się w ocieplaniu dachu. Izolacje poddasza pianką pur są paroprzepuszczalne. To ogromna zaleta, ponieważ wilgoć ma szanse swobodnie wydostać się na zewnątrz. Struktura zamkniętych komórek nie jest już tak elastyczna, nie jest też paroprzepuszczalna, jednak oferuje jeszcze niższy współczynnik przenikania ciepła. Jest też o wiele bardziej odporna na wodę i wytrzymała, dlatego stosuje się ją głównie do ocieplenia zewnętrznego. Izolacje poddasza pianką pur, podobnie jak ocieplenie tą metodą ścian budynku, to prace które powinniśmy powierzyć profesjonalnej firmie. Doświadczona ekipa uwinie się z całością zaskakująco szybko, ponieważ ocieplanie w ten sposób nie jest tak czasochłonne, jak w przypadku klasycznych metod.

Wiele możliwości oraz mnogość dostępnych materiałów i metod sprawia, iż możliwym jest ocieplenie każdego domu. Prócz podstawowej zalety termomodernizacji, jaką jest cieplejszy i bardziej ekonomiczny dom, zyskujemy także walor dodatkowy, jakim jest nowa elewacja. Wszystko to sprawia, że nieruchomość zyskuje na atrakcyjności, a jej cena rynkowa wzrasta.