Terapia w leczeniu depresji

Depresja to zmora dzisiejszych czasów. Choruje coraz więcej ludzi na całym świecie. Z roku na rok wykupujemy coraz więcej recept na leki antydepresyjne. Przestajemy sobie radzić. W świecie, w którym podejmujemy coraz więcej aktywności, gdy mamy coraz mniej czasu- nawet dla najbliższych- zdrowie emocjonalne i psychiczne wielokrotnie zaczyna szwankować. To niewątpliwy problem, jednak należy mieć na uwadze, że można z nim skutecznie walczyć. To ważna informacja dla osób cierpiących i ich rodzin- depresję można pokonać.

Psychoterapia pomaga w depresji

znany psycholog - BydgoszczCzęsto wydaje się, że osoby cierpiące z powodu zaburzeń nastroju, powinny korzystać przede wszystkim z kuracji lekami antydepresyjnymi. Rzecz jasna są one często niezbędne, ale nie jest to jedyna droga. Bardzo dobre efekty przynosi również psychoterapia zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia z depresją reaktywną (czyli taką, która jest odpowiedzią na jakieś trudne wydarzenie, traumę). Warto korzystać ze spotkań z psychoterapeutą czy psychologiem. Ważne, aby znaleźć takiego, z którym nawiążemy dobry kontakt, oparty na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. W każdym dużym mieście można umówić się na sesję terapeutyczną. Nie musi to być od razu jakiś znany psycholog – Bydgoszcz np. posiada bardzo bogatą ofertę usług psychologicznych, ale chcąc umówić się na wizytę, nie musimy kierować się jedynie popularnością danego specjalisty. Wydawać by się mogło, że lepszą opiekę zapewni nam jakiś bardzo znany psycholog – Bydgoszcz jednak posiada wielu bardzo dobrych specjalistów, nawet jeśli mniej sławnych. Popularność nie jest więc tu kwestią kluczową, choć wiadomo, ze renoma wynika z pewnych dokonań danego terapeuty. Nie jest jednak sprawą oczywistą, że tym lepszy, im bardziej znany psycholog – Bydgoszcz posiada bardzo dobrych psychologów i warto poszukać takiego, który najbardziej przypadnie nam do gustu. Tak czy inaczej, nie ulega wątpliwości, że psychoterapia daje bardzo pozytywne efekty, jeżeli chodzi o leczenie depresji- umożliwia dokonanie trwałej zmiany nawet, jeżeli leki antydepresyjne są w przypadku danej osoby niezbędne.

Warto zauważyć, że leczenie antydepresantami, w połączeniu z prawidłowo prowadzoną psychoterapią, daje niejednokrotnie znakomite efekty, umożliwia powrót do zdrowia osobie chorej, łagodzi objawy, pozwala na lepsze radzenie sobie z chorobą. Oprócz wspomnianych środków, wsparciem w przypadku depresji będzie także sport, ziołolecznictwo, obecność bliskich osób, odpowiednia dieta, czy leczenie światłem. Najważniejsze, by działać na kilku frontach, by zwiększyć szanse na powodzenie terapii.