Systemy odzyskiwania ciepła w wentylacji

Bardzo wiele wydajnych, nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej nie znajduje zbyt wielu użytkowników przede wszystkim przez fakt, iż nie posiadają one żadnego podsystemu zachowania temperatury pomieszczenia. Pokoje w których taka wentylacja funkcjonuje są więc wychładzane bardzo szybko, i potrzebują znacznie wyższego poziomu ogrzewania niż pomieszczenia w których takiej wentylacji nie ma. Systemy rekuperacji, lub zachowania ciepła, są więc bardzo popularne, zwłaszcza wśród użytkowników nowoczesnej wentylacji mechanicznej.

Najlepsze urządzenia do rekuperacji powietrza

sprawdzona rekuperacja - serwis warszawaRekuperatory mają za zadanie pobrać jak najwięcej ciepła z powietrza usuwanego do pomieszczenia, by następnie owym ciepłem ogrzewać powietrze które ma być do niego wtłoczone. Dzięki temu, pomieszczenia w których zastosowany został system rekuperacji wykazują się najmniejszą utratą temperatury, nawet w przypadku bardzo intensywnego użycia systemu wentylacyjnego. W wielu domach montowana jest wyłącznie najbardziej sprawdzona rekuperacja – serwis Warszawa jest siedzibą jednego z najbardziej rekomendowanych i polecanych producentów systemów klimatyzacji i odzyskiwania ciepła, od którego pochodzą urządzenia montowane zarówno fabrycznie, jak i dodatkowo. Owe rekuperatory mogą jednocześnie obsługiwać dwa lub więcej ciągi powietrza i wymieniają ciepło bardzo sprawnie, nawet przy bardzo niskiej temperaturze któregokolwiek z ciągów. Zamontowanie takiego rekuperatora w systemie wentylacji mechanicznej ogromnie poprawia jego skuteczność, ale również eliminuje stały mankament, jakim jest utrata ciepła w pomieszczeniu wentylowanym. Sam rekuperator nie potrzebuje dużej ilości energii elektrycznej by pracować, a modele bierne, które przekazują energię cieplną do drugiego ciągu bez potrzeby podłączania do źródła prądu nie potrzebują zasilania w ogóle, aczkolwiek należą do mniej skutecznych niż elektryczne warianty. W dużych instalacjach obiektowych mogą natomiast być zamontowane rekuperatory powietrza, obsługujące kilka lub nawet kilkanaście ciągów powietrznych jednocześnie.

Są to duże urządzenia o bardzo wysokiej skuteczności, choć należą do bardzo gabarytowych, więc w domach mogłyby zajmować zbyt dużo miejsca. Montaż rekuperacji wymaga czasem doszczelnienia pomieszczeń, by urządzenia mogły pracować z optymalną skutecznością i nie wytracać energii cieplnej z powietrza. Nie jest to jednak twarde wymaganie, gdyż wiele nowoczesnych systemów pracuje doskonale nawet w bardzo podstawowych instalacjach bez doszczelnienia.