Bardzo wiele wydajnych, nowoczesnych systemów wentylacji mechanicznej nie znajduje zbyt wielu użytkowników przede wszystkim przez fakt, iż nie posiadają one żadnego podsystemu zachowania temperatury pomieszczenia. Pokoje w których taka wentylacja funkcjonuje są więc wychładzane bardzo szybko, i potrzebują znacznie wyższego poziomu ogrzewania niż pomieszczenia w których takiej wentylacji nie ma. Systemy rekuperacji, lub zachowania ciepła, są więc bardzo popularne, zwłaszcza wśród użytkowników nowoczesnej wentylacji mechanicznej.
Najlepsze urządzenia do rekuperacji powietrza
Rekuperatory mają za zadanie pobrać jak najwięcej ciepła z powietrza usuwanego do pomieszczenia, by następnie owym ciepłem ogrzewać powietrze które ma być do niego wtłoczone. Dzięki temu, pomieszczenia w których zastosowany został system rekuperacji wykazują się najmniejszą utratą temperatury, nawet w przypadku bardzo intensywnego użycia systemu wentylacyjnego. W wielu domach montowana jest wyłącznie najbardziej sprawdzona rekuperacja – serwis Warszawa jest siedzibą jednego z najbardziej rekomendowanych i polecanych producentów systemów klimatyzacji i odzyskiwania ciepła, od którego pochodzą urządzenia montowane zarówno fabrycznie, jak i dodatkowo. Owe rekuperatory mogą jednocześnie obsługiwać dwa lub więcej ciągi powietrza i wymieniają ciepło bardzo sprawnie, nawet przy bardzo niskiej temperaturze któregokolwiek z ciągów. Zamontowanie takiego rekuperatora w systemie wentylacji mechanicznej ogromnie poprawia jego skuteczność, ale również eliminuje stały mankament, jakim jest utrata ciepła w pomieszczeniu wentylowanym. Sam rekuperator nie potrzebuje dużej ilości energii elektrycznej by pracować, a modele bierne, które przekazują energię cieplną do drugiego ciągu bez potrzeby podłączania do źródła prądu nie potrzebują zasilania w ogóle, aczkolwiek należą do mniej skutecznych niż elektryczne warianty. W dużych instalacjach obiektowych mogą natomiast być zamontowane rekuperatory powietrza, obsługujące kilka lub nawet kilkanaście ciągów powietrznych jednocześnie.
Są to duże urządzenia o bardzo wysokiej skuteczności, choć należą do bardzo gabarytowych, więc w domach mogłyby zajmować zbyt dużo miejsca. Montaż rekuperacji wymaga czasem doszczelnienia pomieszczeń, by urządzenia mogły pracować z optymalną skutecznością i nie wytracać energii cieplnej z powietrza. Nie jest to jednak twarde wymaganie, gdyż wiele nowoczesnych systemów pracuje doskonale nawet w bardzo podstawowych instalacjach bez doszczelnienia.