Systemy biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych

Ogień to jeden z najgroźniejszych żywiołów, którego boi się na pewno każdy z nas. Niemoc i strach podczas wystąpienia pożaru sprawia, że często stajemy się jego ofiarą. Ważne jest wtedy, aby nie ulegać panice i wiedzieć jak zachować się w sytuacjach zagrażających życiu. Nie bez znaczenia będą również systemy mogące pomóc nam w trakcie pożaru, które są stosowane w nowoczesnym budownictwie. Część z nich możemy zastosować czynnie do gaszenia płomieni i ochrony własnej, ale są także inne systemy chroniące nas przed żywiołem.

Zastosowanie nowoczesnych biernych zabezpieczeń przeciwpożarowych

nowoczesne bierne zabezpieczenia przeciwpożaroweWspółcześnie coraz większą wagę przykłada się do biernych systemów zabezpieczeń przed pożarem. Są to systemy prewencyjne chroniące elementy budowlane i zapewniające ich odpowiednią nośność, oraz wydzielające strefy bezpieczeństwa w celu zabezpieczenia przed ogniem i ułatwieniu ewakuacji w przypadku wystąpienia pożaru. Najważniejszą cechą, którą zapewniają nowoczesne bierne zabezpieczenia przeciwpożarowe jest ich zdolność do nie ulegania płomieniom oraz hamowanie rozprzestrzeniania się ognia. Okładziny z płyt ognioodpornych zapewniają zatrzymanie się na ich granicy ognia oraz zapewnienie odpowiedniej izolacyjności cieplnej, aby temperatura pożaru nie zaszkodziła elementom, które osłaniają. Szczególnie wskazane jest montowanie takich płyt na elementach konstrukcyjnych budynku, co wpłynie na jego zachowanie podczas pożaru. Niezabezpieczone słupy potrafią w wyniku wysokich temperatur ulec uszkodzeniu, co może doprowadzić do zawalenia się budynku. Innym biernym zabezpieczenie jest stosowanie odpowiednich środków budowlanych takich jak ognioodporne zaprawy czy kleje, które jeśli nie są odpowiednio dostosowane również potrafią zachowywać się w sposób niekontrolowany jeśli chodzi o pożar. Ściany przez to stają się słabsze i ponownie grozi nam ryzyko zawalenia się budynku. Tak naprawdę nowoczesne bierne systemy przeciwogniowe to całe zespoły odpowiednio dobranych i zaprojektowanych elementów, które w razie wystąpienia tego niebezpiecznego żywiołu będą potrafiły stawić przeciw niemu odpowiednio duży opór.

Jak pokazuje doświadczenie budynki, w których wykorzystuje się bierne zabezpieczenia przeciwogniowe dużo lepiej znoszą pożary niż budynki wyposażone tylko z zabezpieczenia czynne w postaci gaśnic i spryskiwaczy wodnych. Oczywiście najlepszą kombinacją jest zestawienie tych dwóch rodzajów zabezpieczeń, co może ochronić ten budynek w jeszcze większej skali. Strażacy od dawna zalecają, aby przy tworzeniu projektów budynków był obecny ktoś zajmujący się ochroną przeciwpożarową w celu zaopiniowania projektu i wprowadzenia odpowiednich rozwiązań.