Strój jako podkreślenie charakteru danego regionu

 

Podkreślanie swojej tożsamości od zawsze stanowiło bardzo ważny element w życiu każdej społeczności. Niezależnie od tego, czy mówimy o kontynencie, kraju czy jakimś regionie, ludność tak zamieszkująca, połączona jakimś wspólnym mianownikiem, zawsze będzie chciała podkreślić ten mianownik jako coś, co ją wyróżnia. Zdecydowanie najbardziej rozpoznawalną cechą charakterystyczną danej społeczności będzie jej ubiór, choć może to również być na przykład szczególny rodzaj uczesania lub noszonej biżuterii.

Odrębność wyrażana strojem regionalnym

strój regionalnyJuż sama etymologia słowa strój wskazuje, że mówimy o odzieniu odświętnym, takim, które ma ustroić. Jeżeli mówimy o stroju regionalnym, najczęściej mamy na myśli ludność wiejską, która poprzez strój wyrażała nie tylko swoją przynależność do danego regionu, ale również status społeczny czy majątkowy. Bardzo dobrze widać to na przykładzie naszego kraju. Ludność zamieszkująca różne regiony Polski, na co dzień nosiła ubiory raczej zbliżone do siebie wyglądem, które przede wszystkim miały być wygodne, nie przeszkadzać w pracy i chronić przed słońcem czy zimnem co nie przeszkadzało w zachowaniu pewnej odmienności i indywidualności. Jednak specjalne okazje jak dni świąteczne, wesela, chrzciny, jarmarki czy odpusty były okazją do pokazania się w odświętnym ubiorze. Taki strój regionalny różni się w zależności od miejsca, z jakiego pochodzi kolorami, krojem spodni, spódnic, koszul i kaftanów, wzorami zapasek, sposobem noszenia chust i ozdób czy rodzajem obuwia. Bardzo ważne są również takie dodatki jak pasy, kamizelki i nakrycia głowy. Wszystkie te elementy składają się na spójną całość nawiązującą często do położenia geograficznego, trybu życia danej ludności, rodzaju przemysłu czy handlu rozwijającego się w danym regionie, czy wreszcie tradycji. Istotnym szczegółem takiego stroju był materiał, z którego był zrobiony. I tutaj znowu użycie takiego, a nie innego materiału było uwarunkowane tradycję, położeniem geograficznym czy dostępnością danego surowca, z którego powstawała tkanina.

O strojach regionalnych można mówić rzecz jasna w kontekście krajów całego świata gdzie w taki właśnie sposób mieszkańcy danych regionów podkreślają do dziś swoją indywidualność. Dotyczy to zarówno Europy jak innych kontynentów jak chociażby Azji czy Afryki, gdzie mieszkańcy różnych plemion czy wsi zachwycają oryginalnymi strojami, różniącymi się kolorami, wzorami, sposobem noszenia nakryć głowy czy biżuterii. Podobnie jak u nas, wyrażają one nie tylko status majątkowy czy społeczny, ale również są dowodem pracowitości, dbałości o rodzinę czy domostwo.