Sprzęt filmowy do wynajęcia

W młodości bardzo chciałem kręcić własne filmy. Zainspirowany wieloma ciekawymi tytułami chciałem sam sprawdzić swoje możliwości i spróbować zmierzyć się z tym zadaniem. Problemów jednak było wiele, największym z nich oprócz zebrania oczywiście odpowiedniej ekipy były ceny sprzętu. Amatorski sprzęt można zebrać już nawet po paru latach zbierania pieniędzy, jednak sprzęt prawdziwie profesjonalny to już wydatek przekraczający moje możliwości finansowe.

Wynajmowanie sprzętu filmowego

Wynajem sprzętu filmowegoW obecnych czasach sporo się zmieniło. Rynek gospodarczy rozrósł się i przyniósł sporo nowych możliwości. Obecnie nadal interesuje się filmem, jednak przeszkody, które kiedyś były nie do pokonania obecnie można zrealizować innymi metodami. Sprzęt filmowy nadal jest drogi, nawet bardziej niż to było kiedyś, jednak istnieje możliwość wypożyczenia go za dużo mniejsze pieniądze niż jego realna wartość. Wynajem sprzętu filmowego to dość popularna usługa realizowana przez studia filmowe, które posiadają potężne zaplecze zarówno starego, jak i nowego rodzaju urządzeń filmowych. Większość z nich jest akurat niewykorzystana, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby dogadać się odnośnie ceny z wynajem takiego sprzętu. Dzięki temu jestem w stanie zrealizować swoje projekty filmowe bez posiadania własnego zaplecza. Jeśli film odniesie sukces kasowy, to wiadomo, że mogę kupić własny sprzęt, jednak w pozostałych przypadkach nie stracę wiele na sprzęcie wynajętym. Wypożyczyć można naprawdę całe zestawy filmowe. Nie tylko kamery, ale także oświetlenie, kurtyny, nagłośnienie i nawet krzesło reżyserskie. Wszystkie te przedmioty oczywiście kosztują, dlatego trzeba się zastanowić, czy rzeczywiście tego wszystkiego potrzebujemy. Nie raz nie mam wyboru, gdyż do wypożyczenia jest tylko cały pakiet, ale w niektórych przypadkach wypożycza się tylko pojedyncze elementy. Ja oczywiście wypożyczam cały sprzęt do profesjonalnych celów, jednak jest grupa osób, która wypożycza na przykład kamerę do filmowania wesela, lub jakiejś uroczystości. Oni nie muszą korzystać nawet ze sprzętu profesjonalnego, tylko bardziej amatorskich zestawów, które również dostępne są w studiach filmowych.

Wynajęcie sprzętu odbywa się zazwyczaj na zasadzie umowy na określony okres. Można wypożyczyć kamerę na jeden dzień, jednak dla całego sprzętu profesjonalnego z reguły obowiązują okresy kilku i kilkunastodniowe. Ma to sens, gdyż jednego dnia na pewno nie będzie można nakręcić zbyt wielu filmów i potrzeba na to znacznie większą ilość czasu. Cieszę się, że obecnie istnieją takie możliwości, jakie nie można było spotkać wcześniej.