Sprawdzone płyty izolacyjne

 

Mówiąc o kwestii jaką jest ocieplanie budynków i większość osób od razu ma na myśli styropian oraz wełnę mineralną. Nie ma w tym nic dziwnego bowiem materiały te przez ostatnie dziesięciolecia wyrobiły sobie niezwykle dużą popularność. Z każdym dniem prowadzone są jednak badania nad stworzeniem bardziej nowoczesnych materiałów używanych do termoizolacji. Jednym z efektów tychże badań jest płyta warstwowa PIR, która obecnie jest niezwykle często stosowana w budownictwie.

Efektywne ocieplanie płytą PIR

płyty izolacyjne pirMateriał jakim jest płyta PIR znany jest ludzkości od bardzo dawna. Pierwszy raz zasłynął on tym, że został wykorzystany do realizacji program kosmiczny w Stanach Zjednoczonych. Wówczas nie wiedziano, że materiał ten może doskonale sprawdzi się również jako termoizolacja w budynkach. Dopiero kilkanaście lat później dokonano pierwszych testów i po ich pomyślnych efektach okazało się, że warto wdrożyć masową produkcję płyt wykonanych z pianki PIR. Pianka ta wykonana jest z substancji jaką jest poliizocyjanurat. Materiał ten ma niezwykle dużo właściwości, dzięki którym dochodzi do bardzo niskich straty ciepła. Odpowiada za to sama budowa pianki PIR bowiem posiada ona strukturę zamkniętokomórkową. W przypadku tejże pianki aż 90% komórek jest zamknięta dzięki czemu możliwa jest bardzo efektywna termoizolacja. Płyty izolacyjne PIR wyróżnia również to, że w bardzo małym stopniu chłoną wilgoć. Większość płyt tego typu wykazuje nasiąkliwość na poziomie zaledwie 2%. Mówiąc o tym rodzaju materiału warto również wspomnieć o jego niezwykle małej wadze. W związku z tym z powodzeniem możemy stosować płyty izolacyjne PIR do ocieplania podłogi na poddaszu, która wykonana jest z drewnianych belek. Całe mnóstwo osób stosuje płyty tego typu do ocieplania krokwi dachowych. Jednym z powodów stosowania płyt warstwowych wykonanych z poliizocyjanuratu jest to, że przejawiają one bardzo dużą odporność temperaturową oraz niski stopień palności. W tym wypadku płyty PIR mają zdecydowaną przewagę nad takimi rozwiązaniami jak przykładowo styropian czy też pianka poliuretanowa.

Na dzień dzisiejszy płyty warstwowe są niezwykle szeroko stosowane w budownictwie. Używa się ich w najróżniejszych miejscach i świetnie Sprawdzają się zarówno do ocieplania powierzchni poziomych jak i pionowych. Przy ich użyciu możemy również skutecznie ocieplać podłogi, stropy czy też dachy płaskie. W naszym kraju działają już nawet firmy, które na co dzień zajmują się profesjonalnym tworzeniem tego typu materiałów budowlanych. Kupując ten materiał bezpośrednio od producenta możemy liczyć na dość niską cenę. Niemniej jednak zawsze materiał ten dostępny jest w marketach budowlanych.