Sposoby leczenia depresji

Depresja jest chorobą niezwykle skomplikowaną, zazwyczaj tylko osoba nią dotknięta jest w stanie rozróżnić czy cierpi na przejściowy spadek nastroju, czy jest to już postać kliniczna wymagająca interwencji. Powszechnie przyjmuje się, że depresją można określić stan obniżonego nastroju trwający powyżej dwóch tygodni. Należy wyodrębnić osobną kwestię jaką jest żałoba, gdyż smutek i poczucie straty związane z odejściem bliskiej osoby może oczywiście trwać dłużej niż dwa tygodnie i nie musi doprowadzić do choroby, chociaż niestety istnieje taka możliwość. Zazwyczaj epizod depresyjny trwa ok. pół roku.

Leczenie depresji – psychoterapia i farmakoterapia

depresja leczenieW celu znalezienia skutecznej terapii pomocnej w wyjściu z choroby należy zastanowić się nad przyczynami stanu w jakim się znaleźliśmy. Mogą być one różne. Psychoterapeuci skupiają się na przeżyciach związanych z dzieciństwem oraz okresem dorastania, na brakach oraz złych schematach, które wtedy poznaliśmy, a które nadal praktykujemy w dorosłym życiu. Oczywiście nie można zapomnieć o depresji związanej z okresem nastoletnim, a także dziecięcym. U nastolatków choroba najczęściej wynika z braku akceptacji ze strony otoczenia, z nadmiernego porównywania się do innych oraz naturalnych dla tego wieku kompleksów. Psychiatrzy szukają natomiast bardziej namacalnych przyczyn wystąpienia choroby, od lat bada się ludzki mózg w celu znalezienia różnic i zdaje się, że faktycznie pewne obszary mózgu u osób dotkniętych depresją są mniej rozwinięte niż u osób zdrowych, ale ciężko stwierdzić na tą chwilę, czy jest to skutek, czy przyczyna, gdyż nie da się ukryć, że depresja ogranicza możliwość prawidłowego rozwoju, niszczy kreatywność i zamyka swoją ofiarę w pewnego rodzaju więzieniu mentalnym. Na szczęście z tego więzienia da się wydostać i trzeba to mocno podkreślać, gdyż osoba znajdująca się w matni nie wierzy, że świat znów nabierze barw. Lekarze są zgodni, że w chorobie jaką jest depresja leczenie powinno obejmować zarówno psychoterapię oraz farmakoterapię. Praca z odpowiednią osobą znającą techniki oraz sposób działania ludzkiego umysłu może pomóc zmienić stare schematy myślenia i nauczyć nowych, które nie prowadzą do autodestrukcyjnych zachowań. Leki natomiast mają za zadanie wyrównać poziom neuroprzekaźników, głównie serotoniny, który w wyniku stresu lub silnych przeżyć uległ obniżeniu.

Warto sięgnąć po pomoc, gdyż samotne wyjście z depresji może okazać się trudne. Na początku można zapoznać się z różnymi psychologami oraz psychoterapeutami, którzy dzielą się swoją wiedzą i sposobami pracy z pacjentami online. Zobaczymy jakie podejście najbardziej nam służy i jaki nurt przynosi efekty. W trudniejszych stanach nie należy obawiać się sięgnięcia po leki, gdyż nie wpływają one w żaden sposób na nasz charakter czy sposób bycia, a jedynie pomagają w optymistyczniejszym spojrzeniu na rzeczywistość. Przyjmuje się jednak, że psychoterapia daje efekty na dłużej, leki pomagają natomiast doraźnie, w czasie ich stosowania.