Sportowe pedały rowerowe

Długa jazda offroadowa nieraz wymaga wymiany pedałów w rowerze, gdyż te które montowane są w rowerach fabrycznie niemal zawsze są dość przeciętne, i niekoniecznie wyróżniają się osiągami. Często mogą wręcz przeszkadzać w swobodnej jeździe po trudnym terenie, więc w drużynie wymieniamy pedały zawsze, gdy są one fabrycznie przeciętne, co niestety jest dość częste nawet w bardzo profesjonalnych i nowoczesnych rowerach.

Pedały do nowoczesnego roweru sportowego

pedały dwufunkcyjne do roweruWśród rowerzystów bardzo popularne są platformowe pedały, czyli szerokie warianty, które ułatwiają napędzanie roweru podczas szybkiej jazdy. Są one wygodne i bardzo przydatne, zwłaszcza jeśli trasa bywa bardzo długa, a możliwość zmęczenia nogi zwiększa się z każdym pokonanym kilometrem. Innym rodzajem często wykorzystywanych pedałów są warianty zatrzaskowe, które z reguły montuje się w rowerach maratonowych czy kolarskich. Takie pedały całkowicie uniemożliwiają przypadkowe zdjęcie stopy z platformy w trakcie jazdy, co przydaje się ogromnie przy dużym wysiłku. Mieliśmy kilka razy problemy z wyborem rodzaju pedałów do drużynowych rowerów, gdyż każdy z nas miał inny pomysł na trening, a przez to całkiem inne zapotrzebowanie na wyposażenie. Pedały dwufunkcyjne do roweru, jakie niedawno kupiliśmy do testów okazały się idealnym rozwiązaniem problemu wyboru podzespołów. Łączą one w sobie bowiem obydwa powyższe rodzaje pedałów rowerowych, a dzięki temu mają wszystkie ich zalety. Pedały te wyposażone są w bardzo podstawową wersję żyroskopu, toteż zawsze ustawiają się wybraną stroną ku górze, jeszcze bardziej ułatwiając rowerzyście jazdę. Z jednej strony mają one bowiem szeroką platformę, a z drugiej zaciski do butów, a strony można z łatwością przestawiać za pomocą ręcznego klucza, jaki zapewne większość rowerzystów ma przy sobie podczas jazdy, na wypadek jakiejkolwiek awarii. Pedały te można także przestawiać podczas jazdy w niektórych modelach, co tym bardziej czyni je funkcjonalnymi i przydatnymi podczas profesjonalnych zawodów kolarskich czy jazdy wyczynowej.

Są uniwersalne, jak każdy rodzaj pedałów o standardowej średnicy gwinta mocowania do nóżki, toteż mogą być montowane w każdym rodzaju roweru, nawet takim który nie przeznaczony jest do jazdy wyczynowej. Nic dziwnego, gdyż nawet rekreacyjni rowerzyści preferują ten rodzaj pedałów, przede wszystkim ze względu na komfort jazdy, jaki zapewniają. Uniwersalność natomiast umożliwia ich montaż w dowolnym rodzaju roweru, niezależnie od tego czy jest on sportowy czy drogowy.