Skuteczne osuszanie zawilgoconych murów

Jakie są przyczyny wilgoci w domu? Czy zawilgocone ściany w budynku można skutecznie osuszyć? Jak zapobiegać podciąganiu wody przez mury? Problem wilgoci zdarza się w wielu domach, nie tylko tych starych, ale także tych zbudowanych całkiem niedawno w nowej technologii. Przyczyn może być wiele, jednak najczęściej spotykamy się ze zjawiskiem podciągania wody przez mury. Dzieje się tak na skutek niewłaściwego zabezpieczenia budynku przed działaniem wody.

Zalety osuszania iniekcją krystaliczną

skuteczne osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznejKażdy budynek wymaga stworzenia szczelnej hydroizolacji, której zadaniem jest ochrona murów przed przenikaniem wody w głębsze warstwy. Hydroizolacja dzieli się na izolację poziomą i pionową. Pozioma dotyczy ławy fundamentowej, pionowa natomiast jest zabezpieczeniem ścian zakopanych w gruncie. Obie te izolacje powinny szczelnie się ze sobą łączyć, w innym wypadku nie spełnią swojej roli. Jeśli jednak hydroizolacja nie została wykonana poprawnie i mury zaczynają nabierać wody, trzeba postarać się ją odbudować. Czy jest możliwe odtworzenie poziomej izolacji przed wodą w już zamieszkałym budynku? Na szczęście jest to możliwe i nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Całość prac polega na zbudowaniu szczelnej bariery dla wody podciąganej przez mury. Skuteczne osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznej ma wiele zalet, jednak najważniejsza z nich to trwałość odbudowanej izolacji. Nie bez znaczenie jest także prostota całego zabiegu. Prace polegają bowiem na nawierceniu w ścianach otworów i wlaniu do nich specjalnego płynu, który ulegnie w murze krystalizacji, co z kolei stworzy nieprzepuszczalną dla wody barierę. Skuteczne osuszanie budynków metodą iniekcji krystalicznej to ponadto jedna z najtańszych metod osuszania. Kolejną równie ważną zaletą tego rozwiązania jest brak ingerencji w konstrukcję budynku. Nie trzeba podcinać murów i wkładać w szczeliny izolatorów. Nawiercenie otworów w żaden sposób nie naruszy konstrukcji domu, co jest niezaprzeczalną zaletą tego rozwiązania.

Jak przygotować ściany do osuszania poprzez iniekcję? Sposób ten nie wymaga na szczęście wstępnego osuszania murów, wręcz przeciwnie. Im ściany są bardziej zawilgocone, tym proces krystalizacji przebiega szybciej i jest skuteczniejszy. Z murów należy jedynie zdjąć tynk i wypełnić ewentualne ubytki. Otwory wiercone są na głębokość 2/3 grubości ściany, w odległościach nie większych niż 15 cm od siebie. Przed wlaniem właściwego roztworu krystalizującego do otworów wlewana jest najpierw woda, która usprawni późniejsze procesy. Po aplikacji roztworu zaślepiamy otwory, aby po kilku dniach zyskać szczelną i trwałą izolację.