Skuteczne ogrzewanie budynków wielkopowierzchniowych

Budynki o dużej powierzchni i z wysokimi pomieszczeniami stanowią szczególny problem, jeśli mowa o ich ogrzaniu. Na szczególny problem natomiast należy znaleźć szczególne rozwiązanie. Ogrzewanie budynków wielkopowierzchniowych takich jak magazyny, hale produkcyjne, sklepy wielkometrażowe, warsztaty, a także kościoły czy dworce, stanowi swojego rodzaju wyzwanie. Pamiętajmy, że właściwie dobrana metoda grzewcza powinna być jednocześnie komfortowa, jak i ekonomiczna, co w tym wypadku stanowi nie lada problem.

Metody ogrzewania dużych powierzchni

ogrzewanie haliW ogrzewaniu dużych powierzchni ważne są zarówno dopasowane do istniejących warunków urządzenia grzewcze, jak i ich odpowiednie rozmieszczenie, oraz efektywne sterowanie i kontrola nad całym procesem. Dlatego też tradycyjne grzejniki nie sprawdzają się w tak ekstremalnych warunkach. Grzejniki zostawmy zatem w domu, zajmijmy się nieco bardziej efektywnymi metodami grzewczymi do dużych powierzchni. Ogrzewanie hali może być zarówno ogrzewaniem powietrznym, gazowym, lub konwekcyjnym. Można zastosować także mieszankę tych metod, czyli tzw. ogrzewanie hybrydowe. Ogrzewanie hali powietrzne ma miejsce najczęściej na halach produkcyjnych i handlowych, wszędzie tam, gdzie stale przebywają ludzie. Ten rodzaj ogrzewania oferują nam nagrzewnice. W szybki sposób urządzenia te nagrzewają zimne powietrze i wydmuchują ciepłe na pomieszczenie. Zastosowanie elementów dalekiego zasięgu pozwala na szybkie wymieszanie się mas powietrza w pomieszczeniu. Nagrzewnice to urządzenia grzewczo-wentylacyjne, co oznacza, że latem służą jako urządzenia chłodzące. Dostępne są modele przenośne i stacjonarne, w tym stojące lub wiszące. Jeśli chodzi o zasilanie, wyróżniamy modele elektryczne, gazowe, olejowe, oraz wodne i wodno-parowe. Ogrzewanie gazowe natomiast to promienniki zasilane gazem. Proces grzania polega na przesyłaniu promieniowania cieplnego od rdzenia urządzenia do nagrzewanego elementu (podłogi, produktów, ludzi). Warto zaznaczyć, że promienniki dostępne są także jako urządzenia elektryczne. Ogrzewanie konwekcyjne natomiast to idealny sposób na grzanie w niewysokich, ale długich pomieszczeniach (tunele).

Z punktu widzenia ponoszonych kosztów na eksploatację urządzeń grzewczych, niezwykle istotne jest minimalizowanie strat ciepła oraz odpowiednia termoizolacja budynku. Jednym z ciekawych i popularnych urządzeń hamujących wychłodzenie pomieszczenia w wypadku ciągłego otwierania drzwi (np. w sklepach, bankach, salonach kosmetycznych), jest kurtyna powietrzna. Zamontowana poziomo nad wejściem lub pionowo w drzwiach, stanowi doskonałą barierę dla napływającego z zewnątrz zimnego powietrza.