Skuteczne leczenie dorosłych dzieci alkoholików

Dzieciństwo ma ogromny wpływ na nasze przyszłe życie. To, jak wychowują nas rodzice oraz jakie wartości nam wpadają w dużej mierze kształtuje nasz charakter oraz sposób zachowania. Dzieci, które są wychowywane w ciepłym domu, gdzie wszystkie ich potrzeby są respektowane wyrosną na pewnych siebie dorosłych, którzy doskonale radzą sobie z niepowodzeniami i są zaradni. 

Terapia pomocą dla osób z syndromem DDA

dda warszawaNiestety dzieciństwo wielu maluchów pozostawia wiele do życzenia. W niektórych domach bowiem nie liczy się dziecko, bowiem jego rodzice przywiązują wagę do tego, by w domu ciągle był alkohol, spychając potrzeby dziecka na dalszy plan. W takich domach awantury są na porządku dziennym, a strach oraz niepewność, co będzie jutro stale towarzyszy najmłodszym członkom rodziny. Dzieci takie cierpią nie tylko psychicznie, ale czasem także fizycznie, bowiem kary cielesne zdarzają się tutaj bardzo często. Dziecko, które wychowywało się w rodzinie, gdzie był problem alkoholowy wyrasta na dorosłego, który często ma różnorodne zaburzenia emocjonalne. Dorosłe dzieci alkoholików w skrócie określane jako DDA nie wierzą w siebie, mają trudności w kontaktach z innymi i często popadają w depresję. Często przyjmują rolę ofiary, która godzi się na swój los i nie walczy o jego poprawę. Czasem rola, jaką odgrywają polega na braniu wszystkiego na swoje barki i ponoszeniu odpowiedzialności za rzeczy, które od nich nie zależą. Wahania nastroju i trudności z emocjami stanowią ogromne utrudnienie w normalnym funkcjonowaniu. Osoby często próbują sobie pomóc, czasem jest to ich decyzja, innym razem popycha ich do tego troska bliskich im ludzi, którzy namawiają ich do rozpoczęcia leczenia. Istnieją bowiem ośrodki, które pomagają DDA Warszawa oraz większość miast w Polsce posiada miejsca, gdzie prowadzone są terapie grupowe oraz indywidualne. Rozmowa z psychologiem pomaga często takim osobom zrozumieć swój problem, zaakceptować go i spróbować sobie z nim poradzić. Terapia polega w dużej mierze na nauce radzenia sobie z emocjami, które często mogą prowadzić do depresji. DDA uczą się cieszenia życiem i odkrywają piękno świata. Terapia pomaga im funkcjonować normalnie i dzięki niej potrafią uwierzyć w siebie.

Nasz charakter oraz sposób bycia w dużej mierze kształtuje środowisko, w jakim się wychowujemy. Jeśli od małego nikt nie liczy się z naszym zdaniem, nie szanuje naszych potrzeb i nie zaspokaja ich może się zdarzyć, że będziemy mieli problemy ze sobą i trudności w normalnym funkcjonowaniu. Wiele takich traumatycznych przeżyć odbija się na nas niekorzystnie, jednak możemy sobie pomóc, warto skorzystać z terapii, gdzie psycholog nauczy nas żyć na nowo.