Siłowniki hydrauliczne – jak regenerować?

Wykonywanie ciężkiej pracy nie musi być już problemem w momencie, kiedy tę pracę mogą wykonywać za nas maszyny, którymi głównie sterujemy przy użyciu odpowiednio przygotowanych układów. W tych maszynach znajdują się jednak również elementy momencie wygenerować dużo siły, bo przecież coś musi skutecznie zastąpić mięśnie człowieka. Mowa tutaj oczywiście o siłowniku hydraulicznym. Zgodnie z nazwą czegoś takiego w jego wnętrzu znajduje się płyn, który sprawia, że ciśnienie pozwala na przykład na podnoszenie dużych ciężarów czy inne działania tego typu.

Co trzeba zrobić regenerując siłownik?

szybka regeneracja siłowników hydraulicznychOczywiście nawet w przypadku czegoś o tak stosunkowo prostej budowie, jak siłownik konieczna jest właściwa diagnostyka, bo ona pomimo tego, że sama zajmuje nieco czasu, w realny sposób pozwala skrócić wysiłki związane z takimi naprawami. Diagnostyka rozpoczyna się od prostych oględzin, bo czasami przyczyną kłopotów może być na przykład ewentualny wyciek na skutek uszkodzenia mechanicznego zewnętrznej powierzchni siłownika lub też po prostu wadliwa uszczelka, którą wystarczy po prostu wymienić. Regeneracja to tylko tak proste działania? Szybka regeneracja siłowników hydraulicznych co prawda jest możliwe dzięki zaawansowanym urządzeniem wykorzystywanym w tym celu, ale nigdy nie powinniśmy myśleć, że są to tylko proste działania. Przekonamy się o tym szczególnie, wtedy gdy zobaczymy, że konkretne elementy takiego siłownika uległy na przykład zmianie kształtu na skutek ciągłego tarcia, bo takie procesy są przecież czymś zupełnie normalnym. Tłoczysko może być na szczęście zregenerowane poprzez odpowiednie szlifowanie. Producent tworzy je bowiem z wyjątkowo dobrej jakości materiału, który przetrwa po takim procesie jeszcze przez bardzo długi czas. Regeneracja to nie tylko elementy, ale również płyny, bo jakość oleju przecież będzie w sposób bezpośredni wpływała na funkcjonowanie tego wszystkiego i dlatego w ramach regeneracji trzeba go wymienić.

W niektórych przypadkach olej, który wydaje się zużyty, można po prostu przepuścić przez szereg specjalnych filtrów, ponieważ dzięki takiemu postępowaniu łatwo pozbędzie się zdecydowanej większości zanieczyszczeń i będzie nadawał się do ponownego użytku. Najważniejszym parametrem, jaki stale trzeba kontrolować w czasie regeneracji, jest oczywiście lepkość tego oleju. Dzięki regeneracjom siłowniki hydrauliczne mogą też zdecydowanie lepiej wyglądać, ponieważ w ramach końcowych etapów maluje się je specjalnymi farbami i innymi substancjami przeznaczonymi do tego celu.