Sesje psychoterapeutyczne pomagają młodym ludziom

Nie jest łatwo być nastolatkiem. Okres dorastania to niezwykle trudny czas, któremu towarzyszą wahania nastroju, duże zmiany zachodzące w ciele, a także burza hormonów, która często powoduje obniżone samopoczucie. Wielu nastolatków nie akceptuje siebie, ma kompleksy, co sprawia, że czują się niedowartościowani oraz odrzuceni. Ten burzliwy okres każdy przechodzi w różny sposób. Jedni zamykają się w sobie, z kolei inni przejawiają buntownicze zachowania, podczas gdy jeszcze inni awanturują się i nie potrafią dojść do porozumienia ze swoimi najbliższymi.

Psychoterapeuta rozwiązuje problemy nastolatków

psychoterapia młodzieży we WrocławiuZaburzenia zachowania są częstym oraz normalnym zjawiskiem, brak akceptacji siebie jest typowy dla młodych ludzi. Ważne jest, by okazać im wsparcie oraz zrozumienie, a także wspierać w trudnych chwilach. Konieczna jest także dokładna obserwacja nastolatka, by wykryć ewentualne poważne problemy i pomóc mu rozwiązać je w konstruktywny sposób. Czasem bowiem zdarza się, iż obniżony nastrój może powodować depresję, a bunt może prowadzić do sięgania po narkotyki lub alkohol. Takie sytuacje często wymagają specjalistycznej pomocy, bowiem rodzicom oraz opiekunom ciężko jest dojść do porozumienia z nastolatkiem. Czasem niezbędna jest wizyta u specjalisty, a psychoterapia młodzieży we Wrocławiu pomaga nastolatkom uporać się z wieloma problemami. Najczęściej opiera się on na indywidualnych spotkaniach z młodym człowiekiem, które początkowo mają charakter diagnostyczny, co sprawia, że psychoterapeuta rozpoznaje trudność, a także zdobywa niezbędne informacje, które dotyczą sytuacji życiowej nastolatka. W zależności od tego, z jakim problemem zmaga się młody człowiek psychoterapia zajmuje określoną ilość czasu. Najczęściej ma ona za zadanie nauczenie go radzenia sobie z trudnościami, złagodzenie objawów, a także pomoc w akceptacja siebie oraz znalezieniu sensu życia. Niezwykle ważne jest, by młody człowiek nawiązał porozumienie z terapeutą, konieczne jest tutaj wzajemne zaufanie, a także przełamanie wstydu. Specjalista powinien być osobą empatyczną, która potrafi słuchać oraz dba o to, by pozytywna atmosfera panująca podczas terapii pomogła nastolatkowi się otworzyć oraz wyrazić swoje emocje, a także opowiedzieć o trudnościach. Tylko wówczas terapia ma sens, a młody człowiek czuje się podczas niej swobodnie. 

Każdego terapeutę obejmuje zasada poufności, co sprawia, że wiele tematów poruszanych podczas sesji nie jest przekazywanych rodzicom. Informacje, jakie otrzymują opiekunowie są zawsze wcześniej konsultowane z pacjentem, by nie stracić jego zaufania. Czasem zdarzają się jednak sytuacje, kiedy konieczne jest natychmiastowe poinformowanie rodziców, jak na przykład wówczas, kiedy zagrożone jest życie lub zdrowie pacjenta.