Ścinanie drzew w sadzie

W Polsce istnieje wielu ludzi posiadających własny ogród a na nim sad owocowy. Owocowe drzewka mają jednak ograniczoną żywotność. Niektóre umierają szybciej, a niektóre zaś będą rodzić owoce przez kilkadziesiąt lat. Jeśli jednak uznamy, że nadszedł już czas na drzewko owocowe – wówczas trzeba będzie je wyciąć, by nie zagrażało ono ludziom. W jego miejsce można posadzić nowe drzewko poza tym. Pozostaje tylko kwestia – czy nam wolno?

O czym warto pamiętać chcąc wyciąć drzewo?

ścinanie drzew - WarszawaChcąc wyciąć drzewo, należy uzyskać na to zgodę, jednakże nie dotyczy to drzew owocowych, które są na naszym terenie! Sadownicy mogą więc odetchnąć z ulgą, ponieważ ścinanie drzew w tym przypadku ich nie dotyczy, a wiadomo, że formalności te nie są łatwe do załatwienia. Ścinanie drzew – Warszawa możemy zrobić samodzielnie, albo też przy pomocy firmy zewnętrznej. W dobie obecnej dbałości o bezpieczeństwo polecane jest skorzystanie właśnie z usług firm zajmujących się ścinką drzew. Dzięki temu unikniemy wszelkich negatywnych skutków. Wycinanie drzewa nie jest samo w sobie proste i nie każdy się na tym zna. Owszem, nie ma nic trudnego w ścięciu małego drzewka, ale jeśli chcemy wyciąć duże – wówczas jest to kłopotliwe. Szerokie pnie ścina się przy użyciu profesjonalnych pił mechanicznych. Może nie każdy też o tym wie, ale warto wspomnieć, iż drzewa owocowe zapuszczają w sadzie głębokie korzenie. Mogą one uniemożliwić rozwój innych roślin, które będziemy sadzić w miejsce tych drzew. W związku z tym ścinając drzewa, należy również usunąć korzeń znajdujący się pod powierzchnią ziemi. Tym właśnie zajmie się firma, którą zatrudnimy jednocześnie do wycinki drzew. Samemu nie dalibyśmy rady. Ścinając drzewko owocowe należy to robić najlepiej jesienią lub wczesną wiosną. Niezalecana jest ścinka latem, gdyż mogą zostać uszkodzone przypadkowo inne rośliny w tym drzewa oraz systemy korzeniowe. Zimą zaś grunt jest przymarznięty, więc i ścinka drzew byłaby bardzo trudna. Najlepsza jest jesień, gdyż gleba po wycince będzie miała czas, aby się przerobić na wiosnę.

Wycinając drzewka owocowe, możemy zrobić więc to na własną rękę, ale zalecane jest skorzystanie z form, które się specjalizują w tym zakresie. Oprócz samej wycinki drzewa wraz z usunięciem korzenia. Firma może posprzątać na ogrodzie po wycince, może też wywieźć niepotrzebne gałęzie. Podsumowując, czasami konieczne jest usuwanie drzew, by w późniejszym czasie móc na ich miejsce posadzić młode drzewka owocowe, które będą dawać o wiele więcej zbiorów.