Rola lin torowych na basenie

Na niemal każdej publicznej pływalni zobaczyć można charakterystyczne liny z dyskami lub bojami z tworzywa. Ich główną rolą jest odgradzanie pewnych przestrzeni na wodzie. Poza tym jednak są też między innymi odpowiedzialne za niwelowanie fal. Wytwarza się je z różnych materiałów tak, by łatwo można było dostosować je do konkretnych zastosowań. Ich budowa powinna umożliwiać szybki i sprawny montaż oraz naprężenie lin, by poprawnie pełniły swoją funkcję. Znajdują one swoje zastosowanie nie tylko na basenach, ale również na akwenach naturalnych.

Funkcja i budowa lin torowych

liny toroweUdając się na basen publiczny, zobaczyć można, że są na nim wydzielone węższe odcinki. Do tego celu stosowane są liny torowe, których główną funkcją jest wyznaczanie torów właśnie. To przystosowane do treningów przestrzenie na powierzchni basenu, gwarantujące odpowiednią szerokość, by możliwe było pływanie i wygodne nawroty w dowolnym stylu. Zapewniają też bezpieczeństwo użytkownikom pływalni. Zapobiegają wpadaniu na siebie osób, co jest bardzo częstym problemem, gdyż widoczność w wielu stylach jest ograniczona. Zazwyczaj głębokość wody na poszczególnych torach się różni. Dzięki linom łatwo jest oznaczyć, gdzie staje się ona zbyt duża, by możliwe było prowadzenie zajęć dla początkujących i dzieci. Liny stanowić też mogą pierwszą formę wsparcia dla osób, które na przykład złapał skurcz lub poczuły się gorzej i nie są w stanie dopłynąć do krawędzi zbiornika. Poprawnie zamontowana lina daje wtedy niezbędne wsparcie, by przeczekać sytuację lub poczekać na ratownika. Wykonuje się je z wysokiej jakości tworzyw odpornych na działanie chloru i promieniowania UV. Zachowują dzięki temu kolor i wytrzymałość, nawet po długim czasie użytkowania. Ich zaczepy wykonywane są z wysokiej jakości stopu metali. Systemy naciągu pozwalają natomiast na regulowanie ich naprężenia w zależności od potrzeb. Same liny mogą być wykonywane z tworzyw lub metalu, co pozwala na ich zastosowanie w wielu przypadkach, od basenów krytych, aż po otwarte akweny.

Liny torowe są jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia niemal każdego basenu. Pozwalają one na wyznaczenie przestrzeni treningowych na powierzchni jednego dużego zbiornika. Odgradzają obszary głębsze od tych, przeznaczonych dla początkujących i dzieci. Mogą też być wsparciem dla pływaków, których złapał skurcz lub poczuli się gorzej. Produkowane są z odpornych na chlor i blaknięcie materiałów. Mogą być stosowane zarówno w krytych pływalniach, jak i na naturalnych akwenach.