Rodzaje zawiesi linowych

Zawiesia są jednym z niezbędnych elementów wykorzystywanych w branży budowlanej, a także transportowej. Umożliwiają bezpieczne przeniesienie lub przewóz wielkogabarytowych ładunków. Najpopularniej stosowanymi są te, wykonane ze stali. Może przyjąć ona formę łańcuchów lub lin. Te drugie są cenione ze względu na giętkość i stosunkowo niską wagę. Produkowane są w wielu różnych rodzajach tak, aby z łatwością można było dobrać je do konkretnych zleceń. Pamiętać przy tym należy, że powinny być wyprodukowane z wysokiej jakości stopu i w zgodzie z normami unijnymi.

Linowe zawiesia jedno i wielocięgnowe

zawiesia linoweWykorzystanie stalowych elementów w systemach mocowania jest bardzo popularne. Zawiesia linowe są więc razem z łańcuchowymi najchętniej stosowane, zwłaszcza w przedsiębiorstwach budowlanych. Składają się ze splecionych ze sobą lin stalowych, tworzących cięgna. Do przenoszenia lżejszych elementów, wystarczą zawiesia jednocięgnowe. Jednak w przypadku, kiedy ładunek jest duży i ciężki, należy wybrać zawiesie z odpowiednią liczbą cięgien stosownej grubości. Każde z nich może być zakończone pętlą zabezpieczoną zaciskiem lub zalaną metalem. W przypadku systemów przeznaczonych do przenoszenia cięższych przedmiotów, są one przy pomocy ogniw osadzone na obręczy. Aby ułatwić mocowanie ładunku, wiele z nich posiada też haki lub szekle. Wśród zawiesi linowych znaleźć można też takie, które posiadają obwód zamknięty, czyli na stałe przyjmują kształt pętli, do której doczepiać można przedmioty. W przypadku uszkodzenia takiego zawiesia należy kupić nowe, gdyż naprawa nie gwarantuje, że będzie ono poprawnie spełniać swoją funkcję. Jedynie w przypadku systemów wielocięgnowych można ją rozważyć lub używać ich do przenoszenia lżejszych ładunków. Stop, z jakiego wykonuje się stalowe liny, musi być odporny na działanie korozji, gdyż może być używany w niesprzyjającym, wilgotnym lub zakwaszonym środowisku. Ponadto charakteryzować się musi także wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Cały element powinien być także zgodny z normami unijnymi, co gwarantuje bezpieczeństwo jego użytkowania.

Zawiesia linowe to elementy używane w branży budowlanej i transportowej. Wytwarza się je ze stalowych lin. Mogą być używane zarówno do przenoszenia lekkich, jak i wielkogabarytowych ładunków. Na rynku dostępne są jedno i wielocięgnowe rodzaje, a także takie, które składają się z pętli o zamkniętym obiegu. Zawiesia mogą być zakończone pętlą, ogniwem, hakiem lub szaklem. Ułatwia to sprawne zamocowanie na nich towarów.