Rodzaje zabezpieczeń miejsc parkingowych

Na rynku funkcjonuje wiele firm zajmujących się produkcją profesjonalnych zabezpieczeń, które uniemożliwiają wjazd na parkingi i pojedyncze miejsca osobom nieuprawnionym. Dzięki nieustannie rozwijającym się technologiom dostępne obecnie rozwiązania dają możliwości obsługi zarówno manualnej, jak i automatycznej. Ponadto ich rozmiary, a także działanie z łatwością można dostosować do indywidualnych potrzeb osób zamawiających. Dzięki temu kierowcy decydujący się na legalny wykup miejsca lub parkowanie związane z późniejszym uiszczeniem opłaty mogą liczyć na wyższą dostępność parkingów.

Dobór zabezpieczeń do parkingu

zabezpieczenie wjazdu na miejsce parkingoweMiejskie przestrzenie parkingowe dzielą się na kilka rodzajów. Część z nich to bezpłatne miejsca, które zapełniają się najszybciej, więc szukając możliwości postoju, kierowcy nie mają pewności, że ją na nich znajdą. Kolejne to miejsca w strefach płatnych, które zazwyczaj oferują w wybranych dniach tygodnia i późnych godzinach możliwość bezpłatnego pozostawienia samochodu. Ostatnie to parkingi prywatne o najlepszym poziomie ochrony i monitorowania sytuacji. Tam też zabezpieczenie wjazdu na miejsce parkingowe jest najlepsze, aby wyeliminować ryzyko korzystania z nich przez osoby, które nie mają zamiaru zapłacić. Przed każdorazowym wjazdem lub wyjazdem trzeba więc minąć wysuwane słupki czy opuszczane szlabany, a także posługiwać się kartą abonamentową lub biletem. To wszystko połączone jest z instalacjami poboru opłat, a także systemami monitoringu liczby zajętych miejsc. W przypadku niestrzeżonych parkingów miejskich konieczne jest korzystanie z parkomatów, natomiast osoby wykupujące miesięczne abonamenty parkingowe na takich przestrzeniach często nie posiadają możliwości zabezpieczenia ich przed wjazdem osób trzecich. Niektóre miasta dopuszczają możliwość ustawienia tymczasowej blokady, jednak ta może zostać łatwo zdemontowana i jest niewygodna w użyciu. Wielu właścicieli parkingów decyduje się na mieszane rozwiązania, które zabezpieczają przestrzeń nawet w przypadku utraty zasilania, tym samym dają pewność korzystającym, że zawsze będą w stanie zaparkować.

Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów zabezpieczeń, które uniemożliwiają wjazd na miejsce parkingowe kierowcom bez odpowiednich uprawnień. Nalezą do nich szlabany, wysuwane słupki stalowe wmontowane w podłoże, rozkładane metalowe blokady, a także wiele innych rozwiązań. Wiele z nich jest w połączeniu z innymi instalacjami, umożliwia pełną automatyzację procesu związanego z otrzymaniem dostępu do danego miejsca. Część właścicieli parkingów decyduje się na wdrożenie kilku różnych systemów, gwarantujących zarówno działanie manualne, jak i automatycznych.