Proszkowe farby do metalu

Malowanie powierzchni za pomocą lakierowania proszkowego to doskonała alternatywa do tradycyjnego malowania. Aby jednak przystąpić do malowania różnego rodzaju powierzchni, musimy być pewni że one się do tego nadają oraz są odpowiednio do tego przygotowane. Nie każdy materiał będzie bowiem odpowiedni do malowania tą metodą. W głównej mierze obróbce poprzez malowanie proszkowe poddawane są elementy metalowe. Jednak i tutaj należy posiadać konkretną wiedzę na ten temat. 

Zastosowanie farb proszkowych 

farby proszkowe do metaluBez wątpienia każdy lakiernik wie, że najlepszym materiałem, który nadaje się do malowania proszkowego najbardziej jest metal. Metal bowiem posiada bardzo dobre właściwości przewodzące. Z uwagi na technologię wykorzystywaną przy malowaniu proszkowym, metal jest szczególnie podatny. Proces malowania polega tutaj bowiem na nanoszeniu proszku na powierzchnię za pomocą specjalnego natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Cały proces odbywa się w kabinie lakierniczej. Cząsteczki farby, które w trakcie tego procesu są naelektryzowane, świetnie utrzymują się na powierzchni metalowych przedmiotów dzięki działaniu sił elektrostatycznych. Farby proszkowe do metalu są stosowane głównie w przemyśle motoryzacyjnym i budownictwie. Nie oznacza to jednak, że farb proszkowych nie można nakładać na innego rodzaju materiały i powierzchnie. Nowoczesne technologie pozwalają na nakładanie farb proszkowych na powierzchnie takie jak aluminium, szkoło, stal a nawet drewno. Niewielkie elementy metalowe możemy również pomalować w swoim własnym przydomowym warsztacie. Mogą być one przeznaczone do użytku codziennego. Wracając jednak do zastosowania farb proszkowych do metalu, można stwierdzić, że praktycznie wszystkie elementy karoserii można pomalować za ich pomocą. Doskonale również sprawdzają się do malowania felg lub elementów, które mogą być uznawane bardziej za elementy dekoracyjne na przykład spojlery czy progi. Za pomocą farb proszkowych można malować również elementy ogrodzeń i inne akcesoria ogrodnicze jak na przykład drzwiczki do grilla. Łatwo również można dzięki nim odnowić ramę roweru, który utracił swoją świetność, a dzisiaj może stanowić doskonały element vintage.

Należy również pamiętać o tym, iż przedmioty które są narażone na działanie czynników zewnętrznych powinny być malowane innym rodzajem farb proszkowych niż te, które znajdują się w miejscach zabezpieczonych przed tego typu zdarzeniami. Farby przeznaczone do elementów zewnętrznych chronią je głównie przed korozją.