Profesjonalne tynki gipsowe

Tynk są materiałem budowlanym, który stosowany jest do zabezpieczenia bądź udekorowania ścian, jak również sufitów. W starożytności tynki w glinie i tynkach gipsowych były używane do uzyskania gładkiej powierzchni na szorstkich kamiennych lub mułowych ścianach z cegły, podczas gdy we wczesnych grobowcach egipskich ściany pokryto wapnem i tynkiem gipsowym, a wykończoną powierzchnię tynki malowano bądź dekorowano. W dzisiejszych czasach jest podobnie, ponieważ tynki spełniają dziś funkcję dekoracyjną.

Wyjątkowe zastosowanie tynków

tynki gipsowe tomaszów mazowieckiZ czego składa się tynk i jakie ma zastosowanie? Jeżeli chodzi o tynki gipsowe tomaszów mazowiecki daje nam duże możliwości, to miejsce, w którym znajdziemy solidnie wykonane tynki. Tynk gipsowy, proszek gipsowy lub tynk paryski lub POP to  biały proszek półwodnego siarczanu wapnia. Naturalną formą tego związku jest minerał bassanit. Tynk gipsowy, proszek gipsowy lub tynk paryski są produkuje się przez podgrzewanie gipsu do około 120–180 °C w piecu. Ma on niezwykłą właściwość wiązania się w twardą masę po zwilżeniu wodą. Stosuje się go do wygładzania powierzchni, takich jak ściany domu, przed ich malowaniem oraz do wykonywania zdobień na sufitach domów i innych budynków. Tynkami gipsowymi wykańczania się ściany i sufity we wszystkich pomieszczeniach – oprócz tych, w których wilgotność utrzymuje się stale na wysokim poziomie , mając na myśli kuchnię, łazienkę, czy piwnicę. Przy zastosowaniu tynków gipsowych uzyskuje się najbardziej gładkie powierzchnie. Takie tynki są  bardzo dobrym podłożem pod powłoki malarskie i tapety. Głównymi składnikami tynków gipsowych są przede wszystkim wysokiej jakości gips, kruszywo kalibrowane i wiele uszlachetniających dodatków, jakimi jest wapno i plastyfikatory. Do wyboru mamy kilka odmian produktów, które różnią się przeznaczeniem, technologią nakładania, gładkością powierzchni, a także odpornością na uszkodzenia. Tynki te przygotowujemy z gotowych mieszanek, dodając na budowie wodę. Nanosi się je na ściany i sufity w jednej warstwie, w sposób ręczny bądź maszynowy. Jednak wcześniej gruntuje się ściany i sufity, by zwiększyć przyczepność zaprawy.

Istotne jest to, że wykonanie tynków gipsowych jest zdecydowanie łatwiejsze i trwa  o wiele krócej niż cementowo-wapiennych, tynki szybciej też twardnieją i wysychają. Kiedy tynkujemy gipsem wprowadzamy do pomieszczeń mniej wilgoci, dzięki czemu szybciej powstają warunki do wykonywania dalszych prac wykończeniowych. Dlatego też tynki są tak często wybieranym materiałem i bardzo lubianym przez fachowców.