Polerowanie lakieru samochodowego

W trakcie użytkowania, pod wpływem drobin piasku, nieostrożnego mycia, a czasami drobnych stłuczek; na powierzchni lakieru samochodowego powstają rysy. Wielu właścicieli chce przywrócić swoim pojazdom pierwotny wygląd, decydują się więc na przeprowadzenie zabiegu polerowania. Najbezpieczniej jest zdać się w takiej sytuacji na fachowców i oddać samochód do renomowanego warsztatu. Jednak jeśli budżet na to nie pozwala lub właściciel chce spróbować wykonać polerowanie samodzielnie, może zrobić to w domu. Należy jednak pamiętać o wyposażeniu się w odpowiedni osprzęt.

Przebieg polerowania samochodu

pasty polerskieNajważniejsze jest odpowiednie przygotowanie pojazdu. Przede wszystkim potrzebuje on gruntownego czyszczenia, najlepiej za pomocą aktywnej piany. Eliminuje to ryzyko powstawania kolejnych rys na karoserii. Trzeba również zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i substancje. Przede wszystkim niezbędna jest maszyna polerska. Udać się też należy do profesjonalnego sklepu i zakupić pasty polerskie, wymagane do przeprowadzenia procesu, jak też końcówki polerskie. Za ich pomocą, najpierw należy wyszlifować zewnętrzną warstwę lakieru oraz wyrównać głębsze rysy. Następnie, nakładając na odpowiednią, miękką końcówkę pastę, dokładnie wypolerować każdy element lakierowany. Dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z polerowaniem, efekt tego kroku może wydawać się niewłaściwy, gdyż na powierzchni lakieru powstają wyraźne ślady po użyciu maszyny. Jest to jednak zupełnie normalne. Następnie należy na tak przygotowaną powierzchnię nałożyć kolejną pastę, tym razem wykończeniową. Pod jej warstwą znikną ślady po polerowaniu, a powierzchnia lakieru przypominać będzie lustro. Pamiętać jedynie należy, że cały zabieg wymaga czasu i warto poświęcić na jego dokładne wykonanie nawet kilka dni. Nie można też oszczędzać na potrzebnym wyposażeniu. Samą maszynę z powodzeniem można wypożyczyć, jednak pasty polerskie muszą zostać wybrane z głową. Przede wszystkim warto poradzić się doświadczonych fachowców. Pomogą oni wybrać taką, której ścierniwo ma odpowiedni rozmiar, nie pozostawia dodatkowych rys na lakierze.

Polerowanie samochodu zazwyczaj wykonuje się w specjalizujących się w tego typu pracach warsztatach samochodowych. Z powodzeniem jednak przeprowadzić je można również w domu. Trzeba jednak pamiętać o wyposażeniu się w odpowiednie narzędzia i substancje. Przede wszystkim potrzebna jest maszyna polerska i specjalistyczne pasty. Wykonanie wszystkich kroków procesu prawidłowo, pozwoli na nadanie lakierowi lustrzanego połysku bez śladów zarysowań.