Oświetlenie w terrarium

Posiadanie zwierzęcia to obowiązek. Dotyczy to równie leniwych kotów, aktywnych psów czy rybek, które w teorii nie zabierają nam zbyt dużo czasu, a są świetnym towarzyszem każdego dnia. Warunki, jakie wykreujemy dla naszego pupila, gwarantują nam jego zdrowy rozwój. Dotyczy to również wszelkiej maści gadów, które zwykle mieszkają w terrariach. Należy więc pamiętać o podstawowym wyposażeniu, jakie musi znaleźć się w mieszkanku naszego zwierzaka. 

Jaką rolę pełnią w terrarium lampy? 

lampa do terrariumDo jednych z najważniejszych elementów wyposażenia terrarium należy lampa. To ona gwarantuje zwierzakowi, który przebywa w środku, odpowiednią temperaturę, a także niezbędne do prawidłowego funkcjonowania światło. Warto jest więc zainwestować w lampę profesjonalną, której parametry będą w stanie zapewnić zwierzakowi bezpieczeństwo i wygodę. Samego zakupu lampy dokonać możemy w wielu sklepach zoologicznych, w których znajduje się różnorakie oświetlenie. W sklepach uzyskamy również pomoc fachowców, którzy znają się na tym, jak odpowiednio dopasować lampę do posiadanego terrarium, ale przede wszystkim do naszego zwierzątka. Lampa do terrarium powinna emitować specjalny rodzaj światła, który sprzyja rozwojowi. Ważne jest, by przekazywała do wnętrza terrarium promieniowanie UVB i UVA, którego potrzebują nie tylko ludzie, ale także zwierzęta. Zanim zdecydujemy się na oświetlenie, powinniśmy sprawdzić wszelkie informacje na temat tego, jak silnego promieniowania potrzebuje nasz podopieczny. Inną żarówkę należy kupić dla zwierząt pustynnych, których naturalne środowisko zakłada dostęp do dużej ilości promieni słonecznych, inną zaś dla tych, które potrzebują go niewiele. Odpowiednie oświetlenie to bardzo ważny aspekt w opiece nad zwierzakiem. Światło przyczynia się do stymulacji apetytu, chęć rozrodu czy codzienną aktywność. Zrównoważenie ilości napromieniowania może mieć więc szalony wpływ na to, jak zwierzak będzie się rozwijał. Wiele żarówek posiada system sterowania, dzięki którym możemy dozować ilość promieni w obrębie terrarium. 

Oświetlenie odgrywa w terrarium bardzo ważną rolę. Sprzyja rozwojowi zwierzaka, a także wspomaga jego codzienne funkcjonowanie. Do nas, jako opiekunów, należy obowiązek zadbania o odpowiednią ilość promieniowania, która nie będzie szkodliwa, a dobroczynna dla organizmu zwierzęcia. Przed zakupem należy zastanowić się nad typem żarówki, by nasz podopieczny czuł się komfortowo: stworzenie warunków jak najbardziej naturalnych gwarantuje nam zdrowie zwierzaka i jego długie życie.