Ogród dostępny przez cały rok

Niektórzy ludzie posiadają specjalne szklane pomieszczenia w swoich domach, gdzie przez cały rok można czuć się jak w ogrodzie. Rosną tam różne gatunki roślin, często wyszukanych i niewystępujących naturalnie w naszym klimacie. Przeszklenia sprawiają, że flora cały czas ma kontakt ze światłem słonecznym. Jednocześnie pomieszczenie jest ogrzewane tak jak reszta domu, co sprawia, ze panuje w nim pokojowa temperatura. Takie rozwiązanie występują też w hotelach czy restauracjach. 

Zima i ciepły ogród 

ogrody zimowe z WrocławiaPrzyszedł czas, kiedy zimowe ogrody po prostu mnie zachwyciły. Wcześniej nie doceniałam tego rozwiązania. Pewnego razu jednak miałam przyjemność uczestniczyć w jednym eleganckim przyjęciu, które zorganizowano w sali restauracyjnej połączonej z ogrodem zimowym. Na dworze panował mroź i leżały wielkie zaspy śniegu. Świat wyglądał malowniczo. Po zapadnięciu zmroku śnieg iskrzył się w świetle księżyca. A te malownicze widoki mogłam obserwować z wnętrza ciepłego pomieszczenia, wypełnionego bujnymi okazami roślin. Wokół unosił się przyjemny zapach kwiatów. Nad naszymi głowami świeciły gwiazdy i mogliśmy obserwować opadające płatki śniegu. Ten kontrast robił na wszystkich oszałamiające wrażenie. Tak bardzo mi się tam spodobało, ze postanowiłam wrócić tam w najbliższym możliwym terminie i zabrać ze sobą rodzinę. Dowiedziałam się, że to pomieszczenie jest działem biura projektującego ogrody zimowe z Wrocławia. Zapragnęłam urządzić sobie takie pomieszczenie w domu. Stwierdziłam, że to świetne miejsce do przyjmowania gości. Poza tym zimą można tam spędzać czas w kontakcie z światłem słonecznym. Inne pokoje nie dawały takich możliwości. Warunkiem powodzenia całej inwestycji jest wysokiej jakości szkło. Zgodnie z nowoczesną technologią, montuje się je do konstrukcji z profili aluminiowych. Jest to podobne zestawienie, jak w szklanych elewacjach nowoczesnych budynków. Cechuje się więc dużą wytrzymałością i odpornością na zniszczenia. Nie poddaje się tak łatwo działaniu czynników atmosferycznych, bowiem aluminium nie podlega korozji.

Ważna jest dobra izolacja takiego pomieszczenia. Dzięki temu panuje w nim temperatura korzystna zarówno dla ludzi, jak i ustawionych tam roślin. Jestem wielbicielką przyrody. Sama możliwość obcowania z zielenią przez cały rok bardzo mi odpowiadała. Co prawda nie zamierzałam inwestować w egzotyczne gatunki roślin, jednak nawet z tego co miałam w domu można stworzyć niezłą kolekcję. Przekonałam do pomysłu moich domowników i już wkrótce widzimy się z architektem, by omówić projekt.