Odpowiednie buty na górskie wycieczki

Lato sprzyja wędrówkom, zwłaszcza tym górskim, w trakcie których możemy uciec od codzienności, by podziwiać piękne górskie widoki. O ile w warunkach miejskich raczej nie mamy rozterek, czy bardziej przewiewne buty sprostają naszym zadaniom, to wybierając się w plener musimy rozważyć trochę więcej kwestii, szczególnie gdy mamy w planie wędrówkę górską w nieco bardziej wymagającym terenie. Wygodne i dobrze dopasowane górskie buty trekkingowe pozwalają cieszyć się drogą, bez zmartwień o otarcia i zranienia stopy.

Odpowiednie obuwie zapewnia komfort wędrówek

obuwie w góry na latoJeszcze kilka lat temu definicją butów górskich były zawsze buty za kostkę. Obecnie wybór butów trekkingowych to kwestia bardzo indywidualna. Wiele zależy od osobistych preferencji, a przede wszystkim od warunków, w jakich mają one służyć. Zarówno wysokie, jak i niskie buty trekkingowe ma swoje wady i zalety. Obuwie w góry na lato z wysoką cholewką bardzo dobrze sprawdza się podczas kilkudniowych wycieczek z plecakiem, ponieważ dobrze stabilizuje staw skokowy. Dzięki temu jest on znacznie mniej podatny na skręcenia. Dodatkowo zabezpieczają przed błotem, śniegiem i wilgocią lepiej niż buty niskie. Ten rodzaj obuwia jest najczęściej wybierany przez turystów, ponieważ zwykle są bardziej uniwersalne. Niskie buty trekkingowe, zwane są również butami podejściowymi. Tego typu obuwie jest lżejsze niż to z wysoką cholewką i dobrze sprawdza się w cieplejsze dni, zwłaszcza kiedy na szlakach nie ma już błota i wody. Buty z niską cholewką nadają się przede wszystkim na krótsze, mniej wymagające trasy i zapewniają swobodę podczas marszu, jednak niskie obuwie w góry na lato nie zabezpiecza kostek i łatwiej przemaka, gdyż woda może dostać się do środka od góry. Generalnie można przyjąć zasadę, że im wyższe partie gór i bardziej wymagające trasy, tym wyższy i sztywniejszy powinien być but. Właśnie dlatego nie ma jednego konkretnego rodzaju obuwia w góry na lato. To trudność szlaku będzie wyznacznikiem. Inne buty należy wybrać na Orlą Perć, a inne na spacer po zakopiańskich dolinkach.

Podsumowując, podstawowym wyposażeniem turysty są dobre buty. Często to właśnie od butów zależy bezpieczeństwo i komfort poruszania się w trudnym i eksponowanym terenie. Najlepsze obuwie w góry na lato chroni stopy przed niebezpiecznymi kontuzjami, a odpowiednie rozwiązania techniczne izolują skutecznie tę część ciała od niekorzystnych warunków atmosferycznych na górskim szlaku. Odpowiednio dopasowane buty trekkingowe, w celu zapewnienia odpowiedniej ochrony, nawet przez moment nie mogą uwierać stopy i w każdej sytuacji powinny usztywniać kostkę.