Obowiązkowa tabliczka znamionowa

Tabliczka umieszczona na maszynie czy innym urządzeniu, która zawiera szczegółowe informacje o produkcie to właśnie tabliczka znamionowa. Wykorzystywana zwłaszcza w przemyśle elektrycznym ale też samochodowym, informatycznym. 

Rodzaje tabliczek znamionowych

tabliczka znamionowaTen rodzaj tabliczek wykonany może być z kilku materiałów odpornych na ścieranie i działanie środków chemicznych. Głównie produkowane są z blachy aluminiowej, folii i laminatów grawerskich, stali nierdzewnej oraz innych tworzyw sztucznych. Tabliczka znamionowa, która powstała z aluminium może mieć dopuszczalną grubość 0,5 mm, 0,8 mm i 1 mm. Jej maksymalny wymiar to 310 mm długości na 490 mm szerokości. Zazwyczaj nie ma ograniczeń co do kształtu, wielkości, kolorystyki, rozmieszczenia otworów pod montaż na urządzeniu bądź ich braku czy do nałożenia podkładu klejącego. Producenci dają też możliwość zamieszczenia logotypu firmowego, który w sposób charakterystyczny wyróżnia tablice. Mogą mieć one także na życzenie klienta zaokrąglone krawędzie. Zamawiając tabliczki znamionowe ważne jest na jakie czynniki mają być odporne: czy to będą warunki atmosferyczne, działanie promieniowania UV, temperatury, rozpuszczalników, olei, smarów, roztworów kwasów czy może jeszcze innych środków chemicznych. Do powstawania nadruku stosuje się laserowe grawerowanie. Tabliczka znamionowa musi być na trwałe przytwierdzona do elementu maszyny, której nie można w łatwy sposób wymienić ale jest zarazem widoczny i dostępny. Nie każdy może ją przymocować. Powinien zrobić to producent urządzenia bądź upoważniony przez niego przedstawiciel. Każda tabliczka posiada konkretne wymagania co to informacji, które musi zawierać i ich kolejności występowania. Wymogi te regulują rozporządzenia prawne. Musi zawierać opis i podstawowe informacje typu nazwę maszyny, jej producenta i adres, ewntualnie przedstawiciela producenta, rok produkcji, numer seryjny urządzenia, podstawowe parametry np. masa, moc, ładowność, certyfikat bezpieczeństwa, warunki pracy, zasilanie, w jaki sposób powinno nastąpić podłączenie. Jężeli chcemy, aby towar był dopuszczony do użytkowania na terenie Unii Europejskiej musi posiadać oznaczenie certyfikatu „CE”.

Najważniejszą cechą tabliczki znamionowej jest to, że ma być ona czytelna. Dopiero później trwała, estetyczna, wyróżniającą się na tle konkurencyjnych firm. Koszt jaki trzeba ponieść przy zakupie to zazwyczaj 0,1 zm za cm2 przy wyborze tabliczki z blachy aluminiowej, której grubość wynosi 0,5 mm. Zatem nie jest to duży wydatek, ale obowiązkowy.