Nowoczesna kosiarka automatyczna

Roboty do mycia podłóg i odkurzania są bardzo popularne, gdyż są to urządzenia wygodne i dokładne. Na ich podstawie powstało więc mnóstwo różnych automatów, mających bardzo podobną zasadę działania, aczkolwiek odmienne zadania. Bardzo rozpowszechnionymi stają się automatyczne kosiarki, które funkcjonują bardzo podobnie do robotów sprzątających, aczkolwiek których zadaniem jest koszenie trawy na wyznaczonej przestrzeni.

Automatyczne kosiarki na każdą posesję

kosiarki samojezdneAutomaty koszące, jak sugeruje ich nazwa, koszą trawę na wyznaczonym terenie zarówno cyklicznie, jak i na żądanie. Działają więc na podobnej zasadzie jak maszyny do sprzątania, gdyż tak jak i one korzystają z mapy terenu, i omijają przeszkody znajdujące się na trasie jazdy. Są jednak dokładniejsze od robotów sprzątających, gdyż dzięki większym gabarytom mogą one posiadać bardziej zaawansowane układy elektroniczne, a co za tym idzie znacznie bardziej precyzyjne oprogramowanie sterowania. Najbardziej rekomendowane kosiarki samojezdne nie tylko wykonują zadania całkowicie autonomicznie, ale również dobierają moc i szybkość obrotów noży do gęstości koszonej trawy by jak najbardziej oszczędzać paliwo, i pracować zgodnie z ustawionymi preferencjami użytkownika. Są to urządzenia znacznie bezpieczniejsze niż duże kosiarki spalinowe, gdyż posiadają osłony, zapobiegające możliwości uderzenia osób będących w pobliżu odpryskiem kamieni, jakie czasem mogą znajdować się na koszonym podłożu. Większość nowoczesnych kosiarek ma również czujnik odległości, który powoduje wyłącznie kosiarki w momencie wykrycia ruchu w pobliżu urządzenia. Taki tryb pracy zapobiega wielu wypadkom, mogącym zdarzyć się podczas nieostrożnego korzystania z urządzenia koszącego, zwłaszcza w pobliżu dzieci. Maszyny te pracują całkowicie autonomicznie, więc jednorazowe wyznaczenie zadań jest jedynym momentem w którym wymagana jest ingerencja fizycznego operatora urządzenia.

Mogą one samoczynnie opróżniać zbiorniki ze skoszonej trawy, ładować akumulatory po ich wyczerpaniu do określonego poziomu, oraz informować właściciela o niemożliwych do pokonania przeszkodach czy błędach za pomocą komunikatów dźwiękowych. W sklepach budowlanych i ogrodniczych można dostać wiele różnych rodzajów automatycznych kosiarek, zarówno bardzo prostych i kompaktowych jak i bardzo masywnych. Te ostatnie mogą rozmiarami dorównywać kosiarkom jezdnym, używanym do koszenia trawy na bardzo rozległym terenie, i używane są najczęściej jako bezzałogowy zamiennik dla takowych kosiarek.