Nawadnianie truskawki – wydajność i inne parametry

Utrzymanie optymalnego poziomu wilgoci na dużej plantacji jest wyzwaniem, albo raczej było, ponieważ teraz osoby odpowiedzialne za takie kwestie i całe plantacje mają łatwiej. Nawet rolnictwo zdecydowanie zyskuje na rozwoju nowoczesnej technologii. Tym bardziej że już po samych systemach nawadniających do truskawek od razu widać, że można wybierać spośród różnych rozwiązań. Trzeba dokładnie rozważyć szczegóły, ponieważ każdy z systemów dostępnych na rynku ma swój indywidualny zestaw zalet. Poniżej przedstawiono tylko wybrane zagadnienia z tego zakresu.

Wydajny system nawadniania – zaskakująca skuteczność

wydajne systemy nawadniania truskawekCo należy oceniać w przypadku systemu nawadniania, który ma docelowo funkcjonować na dużej plantacji truskawek? Wszystko to, co znajdzie się w odpowiedzi na to kluczowe pytanie, jest oczywiście tylko moją subiektywną opinią, ponieważ każdy ma prawo do indywidualnego zdania ze względu na swoje doświadczenia. Uważam jednak, że kluczowe znaczenie w tym kontekście ma wydajność. Można ją ocenić na podstawie różnych elementów i detali dotyczących takiego systemu. Wydajne systemy nawadniania truskawek w wielu przypadkach dosłownie muszą składać się z pompy lub innego urządzenia, które ze względu na sposób działania gwarantuje wysokie ciśnienie w całej instalacji. W przypadku czerpania wody ze studni głębinowej musi być to specjalistyczna pompa przystosowana między innymi do filtrowania mułu i innych niechcianych odpadów. Poza parametrami samej pompy wydajność systemu można oceniać również na podstawie średnicy elementów takich jak rury, węże i tym podobne. Kolejnym istotnym parametrem jest moim zdaniem ocena konkretnej instalacji pod względem tego, jakie może być maksymalne ciśnienie. Tym bardziej że przy większych rozmiarach trzeba liczyć się z koniecznością zwiększenia tego ciśnienia. Od razu wiadomo, że ogromne znaczenie ma również cały układ umożliwiający sterowanie czymś takim. Może się to odbywać ręcznie poprzez przyciski lub automatycznie ze względu na obecność nowoczesnego sterownika.

Nawet coś takiego musi być jednak zaprogramowane. Tym bardziej że każda odmiana truskawki może mieć inne potrzeby w kontekście zapotrzebowania na wodę i nie tylko. Jeżeli system nawadniający truskawkowe pole pochodzi od sprawdzonego producenta, to z dostępem do takich informacji zawartych między innymi w profesjonalnie przygotowanej dokumentacji nie powinno być najmniejszego problemu. To właśnie na podstawie takiego dokumentu można przy okazji zweryfikować, do jak długiej eksploatacji przystosowane są elementy.