Nawadnianie pól uprawnych

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że woda jest niezbędna do podtrzymywania życia na naszej planecie. Jest ona potrzebna zarówno nam jak też zwierzętom oraz roślinom. Trzeba jednak wiedzieć, że uprawiając jakieś rośliny w celach zarobkowych nie możemy w pełni pokładać nadziei na tym, że padający deszcz rozwiąże problem z nawadnianiem pól. Niekiedy koniecznością jest to by nawadniać pola z użyciem jakichś sprawdzonych systemów. Niekoniecznie musimy do tego zadania stosować zraszacze. Dostępne są bowiem metody nieco nowsze.

Polecane metody podlewania roślin

systemy nawadniania kropelkowegoDo niedawna podlewanie roślin rosnących na polach uprawnych odbywało się z użyciem zraszaczy. Pod wpływem ciśnienia wody dochodziło do obracania się głowicy zraszacza więc podlewano rośliny w pewnym promieniu. Wyobraźmy sobie więc jak wygląda taki proces w czasie bardzo upalnego letniego dnia. Nie trzeba być specjalistą z dziedziny rolnictwa by stwierdzić, że w takim przypadku mnóstwo wody jest marnowane. Wysoka temperatura i duże nasłonecznienie powoduje bardzo szybkie wysuszanie gleby i w efekcie tego woda jest po prostu odparowywana zanim jeszcze zdąży dotrzeć do systemów korzeniowych roślin, które zamierzamy podlewać. Pamiętajmy też o tym, że zraszanie liści niektórych roślin w czasie upałów może doprowadzić do szoku termicznego i tym samym do obumierania roślin. Mając to na uwadze stworzono systemy nawadniania kropelkowego. Takie systemy opierają się o wtryskiwanie wody bezpośrednio w pobliżu systemów korzeniowych. Do tego zadania wykorzystywane są specjalne przewody, którymi doprowadzana jest woda. Na końcu tych przewodów znajdują się bagnety, które wbijane są w glebę. W przypadku nawadniania kropelkowego ciekawe jest to, że podlewanie roślin odbywa się praktycznie bez przerwy. Woda jest stale dawkowana w pewnych ilościach. Jednak możemy samodzielnie ustawić sterownik w taki sposób by podlewanie było dostosowane do naszych roślin. Zbyt duża ilość wody w glebie również może być dla roślin szkodliwa.

Nawadnianie kropelkowe to rozwiązanie bardzo skuteczne. Takie systemy pozwalają również na to by nie dochodziło do marnowania wody. W przypadku zwykłych zraszaczy bywa czasami tak, że marnuje się nawet do 70% wody. Natomiast w nawadnianiu kropelkowym woda trafia tam gdzie powinna i straty wody są naprawdę minimalne. Takie nowoczesne systemy nawadniania możemy zastosować w naszych szklarniach czy nawet w przydomowych ogródkach. Sprawdzić się one mogą niekiedy zdecydowanie lepiej niż tradycyjne zraszacze.