Metody odstraszania ptaków

Ptactwo jakkolwiek bardzo pożyteczne, gdyż stanowią integralną część łańcucha pokarmowego, w wielu przypadkach jest przez człowieka niepożądane. Głównie chodzi tutaj o ich szkodliwy wpływ na niektóre uprawy, szczególnie owoców drzewnych jak i ochronę elewacji budynków, lub miejsc niepożądanych dla ptaków. Dobrym przykładem jest chociażby rozdzielnia elektryczna, w której ptaki mogłyby narobić dużo problemów jeśliby się do niej dostały. Z tych powodów na rynku istnieje wiele rozwiązań ukierunkowanych na odstraszanie ptactwa.

Jakie są skuteczne metody na odstraszanie ptaków?

skuteczny odstraszacz ptakówPtaki od początku istnienia stanowiły pewne zagrożenie dla upraw ludzkich. Zjadały szczególnie owoce dojrzewające na drzewach. Ludzie od wieków walczyli z ptakami. Do czasu rozwoju technologii były to głównie metody wizualne w formie strachów na wróble, które rozwinęły się obecnie w imitacje ptaków drapieżnych i innych wirtualnych odstraszaczy. Jaki jest skuteczny odstraszacz ptaków, który zapobiegnie dewastacji upraw? Trudno to jednoznacznie określić, gdyż wszystkie metody mają zarówno wady jak i zalety. Dobrze sprawdzają się odstraszacze dźwiękowe, które w najprostszej formie stanowią na przykład puszki zawieszone na sznurku. Ptaki jednak przyzwyczajają się stopniowo do tego dźwięku i nie widzą w nim później żadnego zagrożenia. Dużo lepsze są urządzenia hukowe i emitujące nieprzyjemne dźwięki, jednak one są także bardzo uciążliwe nie tylko dla ptaków ale dla ludzi również. Lepszym rozwiązaniem są urządzenia generujące ultradźwięki niesłyszalne dla ludzi. Poza urządzeniami dźwiękowymi i wizualnymi jak zawsze sprawdzają się fizyczne bariery, które ptakom jest trudno sforsować. Do takich barier należą głównie kolce na ptaki będące osłoną najczęściej budynków, szczególnie tych zabytkowych, oraz siatki przeciwko ptakom, które mogą osłaniać w sposób fizyczne zarówno sady jak i miejsca, do których ptactwa nie chcielibyśmy wpuszczać, na przykład dworce kolejowe, czy też hale widowiskowe. W tym przypadku wszystko zależy od właściwego zamocowania i dobrania odpowiednich barier.

Jak widać w zakresie ochrony przed ptakami rozwiązań jest całe mnóstwo. Każde z tych rozwiązań ma zarówno swoje wady jak i zalety. Ciężko jest wybrać w takim przypadku to rozwiązanie doskonałe, gdyż zależy to w dużej mierze od indywidualnych zapotrzebowań i sytuacji. Inne urządzenie wybierze sadownik, a inne zarządca kamienicy w centrum miasta. Generalnie jest w czym wybierać zarówno w zakresie rozwiązań jak i ceny zakupu danego rozwiązania.