Mały ogród – duże możliwości

Aranżacja i wyposażenie ogrodu to pozornie prosta sprawa, choć w praktyce wygląda to zupełnie inaczej. Choć posiadanie własnego ogródka to spełnienie marzeń, często zdarza się sytuacja, kiedy ta przestrzeń zewnętrzna nie jest tak użyteczna, jak byśmy sobie tego życzyli. W czym problem? Przede wszystkim w niewłaściwym zaprojektowaniu terenu przy domu, co skutkuje tym, że niechętnie spędzamy tam swój wolny czas.

Aranżacja ogrodu dla całej rodziny

fotel wiszący do ogroduObecnie wielu posiadaczy nowo powstałych mieszkań może poszczycić się własnym, niewielkim przydomowym ogródkiem. Choć wydawałoby się, że taka przestrzeń zewnętrzna tuż pod naszymi oknami, wyłącznie do naszej dyspozycji, to istne spełnienie marzeń, nie każdy potrafi wykorzystać potencjał tych kilkudziesięciu metrów kwadratowych. W rezultacie powstaje kawałek trawnika, na który nie do końca mamy pomysł, a przez niewykorzystanie staje się bezużyteczny i zapomniany. Nie odbierajmy sobie tej przyjemności przebywania na świeżym powietrzu, szczególnie jeśli mamy do dyspozycji własny kawałek ziemi. Wystarczy odpowiednio i według własnych potrzeb zaaranżować to miejsce, a będzie nam służyć od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Podstawową zasadą w projektowaniu ogrodu, niezależnie od jego wielkości, jest wyznaczenie poszczególnych stref. Strefa wypoczynku, strefa do biesiadowania, strefa zabaw dla dzieci, strefa uprawna, to jedne z podstawowych pomysłów na zaaranżowanie przestrzeni zewnętrznej przy domu. Pamiętajmy, że nawet niewielki ogródek pozwoli nam na swobodne zaprojektowanie wyżej wymienionych stref w sposób, który zachęci wszystkich domowników do spędzania czasu na dworze. Miejsce wypoczynku to przede wszystkim wygodne sofy i fotele. Wśród mebli do wypoczynku na szczególną uwagę zasługuje fotel wiszący do ogrodu. Jest on kuszący zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, dlatego przypadnie do gustu każdemu. Fotel wiszący do ogrodu to miejsce, gdzie spędzisz długie popołudnia z książką, ale także wypijesz poranną kawę wśród śpiewu ptaków. Równie ważną strefą jest miejsce do wspólnych posiłków, przyjęć w gronie znajomych i rodzinnych świąt okolicznościowych. Tam przyda się duży stół i odpowiednio duża ilość miejsc siedzących. Warto postawić na stół rozkładany, który na co dzień nie zajmie zbyt wiele przestrzeni. Składane krzesła to równie dobry wybór.

Nie zapominajmy o najmłodszych, oni także zasługują na trochę rozrywki na dworze. Pamiętajmy, że zajęte zabawą dziecko, to czas wolny dla rodzica, zatem warto zainwestować w trampolinę, mini plac zabaw, bujaną huśtawkę, czy piaskownicę. A może mała bramka do piłki nożnej dla chłopca, czy drewniany domek dla dziewczynki? Możliwości jest wiele, wystarczy dopasować rozrywkę do wieku i zainteresowań naszej pociechy. W ten prosty sposób zyskujemy ogród, który każdego sezonu będzie cieszył całą rodzinę.