Leczenie dźwiękiem gongów tybetańskich

Medycyna alternatywna to zbiorcza nazwa na określenie wielu nurtów filozoficznych i terapeutycznych, stawiających sobie za cel uzdrowienie ludzkiego organizmu poprzez stosowanie niekonwencjonalnych metod. Z pewnością zetknęliśmy się z niektórymi z nich, być może mieliśmy okazję uczestniczyć w sesji terapeutycznej lub rozmawiać ze zwolennikami takich metod, pacjentami czy uzdrowicielami.

Terapeutyczna muzyka gongów tybetańskich

gongi tybetańskie do terapiiNurty medycyny alternatywnej bardzo często sięgają do metod leczenia ludowego albo znanego od lat wśród danych społeczności, często dość egzotycznych. Przykładem może tu być Azja, kontynent wielu paradoksów i sprzeczności. Wciąż odkrywamy jego niezwykłość i czerpiemy inspirację pełnymi garściami. Być może spotkaliśmy się z teorią głoszącą, że muzyka grana na pewnego rodzaju instrumentach może mieć działanie lecznicze, głęboko odprężające i redukujące poziom stresu. Te instrumenty to gongi tybetańskie do terapii. Możemy spotkać je w sklepach z artykułami orientalnymi, są również sprzedawane za pośrednictwem internetu. Wyglądem przypominają nieco spory, często grawerowany talerz, w który uderza się za pomocą pałki. Gongi tybetańskie są znane w Azji od bardzo dawna. Początkowo wykorzystywano je w celach rytualnych, dziś – głównie leczniczych oraz jako ciekawostkę kulturową. Do Europy dotarły stosunkowo niedawno, i od razu zdobyły szerokie grono zwolenników. Terapia takimi gongami polega na otoczeniu się ich brzmieniem i wprowadzeniu swojego ciała w stan alfa, w którym jesteśmy odprężeni i wrażliwi na bodźce. Dzięki temu możemy odkryć swoje słabsze punkty i umieć je naprawić. Zwolennicy teorii o terapeutycznym wpływie muzyki gongów często organizują spotkania, podczas których możemy wsłuchać się w wyjątkowe, orientalne brzmienie i spróbować się zrelaksować. Jeśli chcielibyśmy przekonać się, jak wygląda taka terapia bądź interesuje nas kultura Azji, z pewnością powinniśmy udać się na taką sesję. Możemy wówczas poznać pradawne rytuały i przekonać się o ich wpływie na ludzkie ciało, a przede wszystkim na umysł.

Miłośnicy kultury azjatyckiej dobrze wiedzą, że gong jest instrumentem, który zajmuje w niej miejsce szczególne. Niektórzy wierzą, że jego muzyka może przynieść niespodziewane efekty terapeutyczne, poprzez wprowadzenie naszego organizmu w stan wyjątkowej lekkości i chłonności. Jeśli chcemy się o tym przekonać,  powinniśmy udać się na specjalnie przygotowaną sesję leczniczą, podczas której, chłonąc niezwykłą muzykę, możemy zrelaksować się i odprężyć.