Które rośliny potrzebują obornika bydlęcego?

Ogród to nasza pasja, ale niestety zaczynamy zauważać, że plony z roku na rok stają się coraz mniejsze? Przyczyny takiej sytuacji mogą być mocno zróżnicowane, ale powinniśmy poważnie zastanowić się nad tym, czy aby samemu czegoś nie zaniedbaliśmy. Procesy związane z regularnym nawożeniem mają przecież kolosalny wpływ na stan gleby. Powinniśmy zastanowić się poważnie nad nawożeniem roślin obornikiem granulowanym, bo jest to rozwiązanie zdecydowanie lepsze niż różne sztuczne środki pochodzące z laboratoriów chemicznych. Przecież od dawna wiadomo, że naturalne środki z wielu powodów są lepsze.

Kiedy należy używać oborników bydlęcych?

obornik granulowany bydlęcy do roślinOdchody zwierząt roślinożernych takich jak wszelkiego rodzaju bydło są naprawdę doskonałe dlatego, że w swoim składzie zawierają między innymi różne części roślin, które nie zostały do końca strawione przez te zwierzęta. Nie musimy się jednak obawiać tego, że poprzez stosowanie obornika rozsiejemy w swoim ogrodzie na przykład chwasty. Żeby tego problemu uniknąć, wystarczy kupić odpowiednio przygotowany przez producenta produkt, który jest zresztą doskonale spreparowany, bo wszystko przygotowane tak, żeby granulki miały podobne rozmiary. Jest to praktycznie sucha masa, więc zawsze płacimy za naprawdę wartościowy produkt. Obornik granulowany bydlęcy do roślin jest teraz sprzedawany w workach o naprawdę różnej pojemności. Wszyscy ogrodnicy wiedzą jednak, że to rozwiązanie jest bardzo korzystne, ponieważ cały niewykorzystany nawóz mogę po prostu zamknąć w worku i przechować do kolejnego sezonu. Jedynym warunkiem, jaki trzeba wtedy spełnić, jest to, aby ten nawóz znajdował się w suchym pomieszczeniu. Jego niezwykła zdolność do pochłaniania wilgoci może również stanowić zaletę, bo to właśnie dzięki niej będzie on szybko rozkładał się w glebie, tworząc tam warstwę próchnicy i dostarczając równocześnie różne cenne pierwiastki takie jak azot i tym podobne. Powinniśmy taki produkt przynajmniej częściowo poznać również pod względem chemicznym.

Czymś takim jesteśmy w stanie nawozić różne rośliny, ale pamiętajmy, że pH obornika jest dość mocno zasadowe. W przypadku ogrodów warzywnych coś takiego warto to przekopywać z ziemią na przykład przed sianiem lub sadzeniem. Wtedy gdy zależy nam na stanie trawnika lub drzew owocowych wystarczy, że po prostu rozsypiemy ten obornik tam, gdzie mogą znajdować się korzenie tych konkretnych roślin. Jeżeli przez długi czas nie pada, a my chcemy przyśpieszyć przyswajanie obornika, to po prostu podlejmy rośliny. Przyglądając się obornikom bydlęcym, możemy być pod wrażeniem ich intensywnego koloru.