Kostka brukowa – jak o nią dbać?

Kostka brukowa to bardzo estetyczne i wygodne wykończenie podjazdu i przestrzeni zewnętrznej wokół domu. Jednak aby móc cieszyć się jej eleganckim wyglądem przez lata, należy o nią dbać. Odpowiednia pielęgnacja i ewentualna impregnacja sprawią, że kostka brukowa nie będzie chłonąć zanieczyszczeń, nie zobaczymy na niej przebarwień czy mchu. Dla przedłużenia żywotności warto od czasu do czasu użyć odpowiednich preparatów do impregnacji, które zabezpieczą przed trudnymi zabrudzeniami.

Rodzaje zabrudzeń kostki brukowej

czyszczenie kostki brukowejJak dbać o kostkę brukową, aby przez kolejne lata stanowiła ozdobę wokół domu? Przede wszystkim warto robić to na bieżąco. Przypadkowe zabrudzenia zostawione same sobie po dłuższym czasie są znacznie trudniejsze do usunięcia, nawet z pomocą silnych środków czyszczących. Najłatwiejszym sposobem, stosowanym w większości gospodarstw domowych jest czyszczenie kostki brukowej wodą pod ciśnieniem. Silny strumień wody z myjki ciśnieniowej dobrze radzi sobie z lekkimi zabrudzeniami. Trudniejsze zabrudzenia będą wymagały użycia detergentu. Jednak czyszczenie kostki brukowej samą wodą ma sens jedynie w przypadku impregnowanego materiału, z którego znacznie łatwiej usunąć brud. Fabryczne impregnowanie kostki lub płyt betonowych stosowane jest coraz częściej, jednak wciąż możemy spotkać się z niezabezpieczoną kostką. W takim wypadku zanieczyszczenia mogą wchodzić wgłąb struktury kostki i będą trudniejsze do usunięcia. Najwięcej problemów przysporzą nam tłuste plamy, takie jak po oleju silnikowym czy grillowanym mięsie. Takie zabrudzenia szybko wnikają w pory materiału, nie rozpuszczają się w wodzie. Najlepiej usunąć je najszybciej, jak to możliwe, używając ciepłej wody i detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Plamę z oleju można też zasypać piaskiem, który powinien wchłonąć olej. Piasek zbieramy, a plamę czyścimy środkiem chemicznym. Ostatecznością może okazać się silna chemia, taka jak preparaty do czyszczenia łańcucha w motocyklu. Pamiętajmy jednak, że środki tego typu są dość agresywne, dlatego trzeba uważać, aby nie przesadzić z czyszczeniem w jednym miejscu, bo może to spowodować odbarwienia.

Czasem, wskutek niedopatrzeń wykonawców, kostka może zostać zabrudzona cementem, zaprawą czy farbą, używanymi podczas prac wykończeniowych. W tej sytuacji należy wyczyścić zabrudzenia najszybciej jak to możliwe. Można to zrobić na sucho lub na mokro. Czasem sama woda nie wystarczy i może być konieczne piaskowanie, co trzeba będzie zlecić specjalizującej się w tym firmie. Jednak zaplanujmy to już po zakończeniu wszelkich prac wykończeniowych.