Komora laminarna – sposób na zabezpieczenie substancji wrażliwej

Na rynku jest wiele przedsiębiorstw, które działają w branży kosmetycznej, farmaceutycznej lub zajmują się prowadzeniem najróżniejszych badań. Każda ta firma działa na substancjach wrażliwych, które podatne są na każdy bodziec, jaki otrzymają z zewnątrz. Niewłaściwe zabezpieczenie takich preparatów może spowodować, że zostaną one trwale uszkodzone lub co gorsze, dojdzie do reakcji, mogącej przyczynić się do pożaru bądź eksplozji.

Dlaczego komora laminarna może uchronić substancję?

sprawdzone komory laminarneNaukowcy nieustannie wyszukują rozwiązań, które umożliwiłyby im zapewnienie pełnej sterylności podczas prowadzenia badań. Jest to niezwykle ważne z punktu widzenia nauki, ale też bezpieczeństwa. Dzięki wiedzy specjalistów stworzono sprawdzone komory laminarne, które obecnie wykorzystuje się w aptekach, laboratoriach biologicznych, instytutach naukowo-badawczych, a także w różnych gałęziach przemysłu. Zastosowanie komór laminarnych jest spore, dlatego każda organizacja zajmująca się badaniem wrażliwych preparatów powinna się w nie zaopatrzyć. Urządzenie skutecznie odcina dopływ powietrza, a tym samym bakterii, wirusów oraz grzybów do wnętrza komory. Znajdujący się w pomieszczeniu pracownicy bądź osoby postronne nie będą zagrażały w żaden sposób substancji. Komora może być stale oświetlana lampą UV, gdyż w zależności od wybranego modelu sprzętu, można do niego podłączyć zarówno gniazda elektryczne, jak i przyłącza gazu i sprężonego powietrza. Komora laminarna wyposażona jest w filtry, które uniemożliwiają dostanie się nawet najmniejszych cząstek pyłków. Pracownicy dzięki wygodnemu panelowi sterowania, mogą bezpiecznie zarządzać wszystkimi zainstalowanymi systemami. Jest wiele rodzajów urządzeń, w tym też takich, które są mobilne lub stacjonarne. Przed wyborem odpowiedniego, warto porównać właściwości każdego z produktów. W tym przypadku cena nie jest wyznacznikiem jakości, można być pewnym, że sprzęt będzie skuteczny z tego powodu, że jego producenci muszą sprawić, że urządzenie będzie spełniało określone wymogi bezpieczeństwa.

Komory dzielą się na dwie podstawowe grupy – poziome oraz pionowe w zależności od przepływu powietrza. Drugie z nich są znacznie łatwiejsze w zarządzaniu, a do tego rzadziej może dojść do gromadzenia się ewentualnych zanieczyszczeń. Warto zaznajomić się z różnicami pomiędzy tymi dwoma urządzeniami, bo inny sprzęt może być wykorzystywany podczas badań preparatu, a inny wyłącznie podczas jego przechowywania. Należy też pamiętać, by regularnie kontrolować stan komór w profesjonalnych serwisach.